Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Łodzi powstanie Polonijne Centrum Kardiologii

W Łodzi powstanie Polonijne Centrum Kardiologii

Zdjęcie pobrano z fakty.interia.plFundacja Rozwoju Elektrokardiologii im. dr. Seweryna Sterlinga – KARDIORYTM – rozpoczęła swoją działalność 7 października 2010 roku. Misją Fundacji jest podejmowanie działań na rzecz wspomagania rozwoju elektrokardiologii, propagowanie zdrowego trybu życia oraz obniżanie śmiertelności społeczeństwa z powodu nagłego zgonu sercowego.

W chwili obecnej wiodącym działaniem Fundacji będzie zdobywanie środków na utworzenie Polonijnego Centrum Kardiologii w nowo wybudowanym Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W tym centrum planowane jest bezpłatne leczenie w  Polsce najbiedniejszych mieszkańców Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu, Mołdawii i Rosji – a w szczególności obywateli pochodzenia polskiego, dotkniętych chorobami układu sercowo-naczyniowego w nowo wybudowanym Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Mając na uwadze fakt, iż system ochrony zdrowia w tych krajach często nie jest w stanie zaspokoić potrzeb społeczeństwa w zakresie zagwarantowania niezbędnych świadczeń, a w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego, świadczeń ratujących życie, pragniemy w sposób aktywny pomagać w leczeniu mieszkańców krajów Europy Wschodniej. Intensywny rozwój branży turystyki medycznej w tych krajach bez wątpienia świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na usługi medyczne świadczone za granicą, gdyż wewnętrzny system ochrony zdrowia nie jest w stanie zagwarantować opieki każdemu potrzebującemu jej obywatelowi. Koszty związane z leczeniem za granicą są wysokie i najbiedniejszy obywatel nie jest w stanie zgromadzić odpowiednich środków, by podjąć tego rodzaju leczenie. Taka osoba stanie się odbiorcą pomocy, którą ma nieść Polonijne Centrum Kardiologii w Łodzi. KARDIORYTM planuje zdobyć środki na leczenie od kilku do kilkunastu takich pacjentów rocznie.

Koncepcja utworzenia Polonijnego Centrum Kardiologii obecnie znajduje się w końcowym etapie prac planistyczno-organizacyjnych, Fundacja otrzymała już poparcie ze strony organów i podmiotów, których pomoc w realizacji koncepcji była konieczna i nieodzowna. 
KARDIORYTM uzyskała wstępną zgodę firm sprzętowych na możliwość zakupienia w preferencyjnych cenach stymulatorów serca i/lub kardiowerterów-defibrylatorów serca. Sprzęt ten byłby przeznaczony tylko dla pacjentów przyjmowanych do leczenia poza umową z NFZ, kierowanych do oddziałów szpitalnych przez Polonijne Centrum Kardiologii. Ponadto, Fundacja otrzymała poparcie Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Medycznego, Pana Profesora Pawła Górskiego oraz uzyskała deklarację znacznego wsparcia ze strony Dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM-CSW w Łodzi w zakresie kosztów hospitalizacji tych pacjentów.

Wiodący lekarze kardiolodzy zgodzili się nieodpłatnie wykonywać zabiegi pacjentom z krajów wschodnich, skierowanym do oddziałów szpitalnych przez naszą Fundację.

Opracowany przez KARDIORYTM projekt jest przejawem troski i opieki, którą możemy, a także powinniśmy otoczyć mieszkańców krajów Europy Wschodniej, w tym diaspory polskiej, dotkniętych problemami zdrowotnymi, nie posiadającymi możliwości leczenia kardiologicznego w kraju swojego pobytu.

Julia Waszczykowska
Koordynator ds. współpracy z zagranicą

Fundacja Rozwoju Elektrokardiologii im dr. S. Sterlinga w Łodzi
Plac Wolności 10/11 nr lok.11  91-415 Łódź 
NIP: 7252034663
e-mail: [email protected]
REGON:100976436
tel.426860081
KRS: 0000367293 kom. 691 941 814
Nr  konta: 72 1020 3408 0000 4502 0263 0838

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code