Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Odessie upamiętniono twórcę języka esperanto

W Odessie upamiętniono twórcę języka esperanto

15 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Esperanto, znany również jako Dzień Ludwika Zamenhofa.

Tego dnia przypada 162. rocznica urodzin twórcy esperanto. Z tej okazji przedstawiciele polskiego konsulatu w Odessie złożyli kwiaty pod jego pomnikiem.

Ludwik Zamenhof pracował nad jednym, wspólnym dla wszystkich językiem, który miał sprzyjać dyskusji, wymianie myśli i poglądów oraz być łatwym w nauczeniu.

Dorastał w Białymstoku – wielokulturowym mieście zamieszkiwanym przez Polaków, Rosjan, Niemców i Żydów. Większość konfliktów pomiędzy przedstawicielami tych narodów brało się z niewłaściwej komunikacji, a przyczyną był brak wspólnego języka. Tak właśnie powstał pomysł na stworzenie narzędzia, które będzie kluczem do międzynarodowego porozumienia.

Słownictwo języka esperanto pochodzi głównie z języków europejskich oraz wyrazów międzynarodowych. Obecnie esperanto jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym projektem języka międzynarodowego. Dziś posługuje się nim od 100 tysięcy do 2 milionów ludzi.

Pomnik Ludwika Łazarza Zamenhofa znajduje się w Odessie przy ulicy Derybasowskiej. Zamówienie na ten pomnik architekt Błażkow w latach 50-tych  otrzymał z Polski. Z nieznanych powodów nikt po niego nie przyjechał. W roku 2008 pomnik został odnowiony.

Słowo Polskie za: KG RP w Odessie, 27 grudnia 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code