Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Odessie trwa pokaz wystawy “Prawda i Pamięć. Zbrodnia Katyńska”

W Odessie trwa pokaz wystawy “Prawda i Pamięć. Zbrodnia Katyńska”

  Wystawa w języku rosyjskim i polskim została przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz łódzkie Stowarzyszenie “Rodzina Katyńska”. Ekspozycję można oglądać w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali 17 maja br. biskup odesko-symferopolski Bronisław Biernacki, Konsul Generalny Dariusz Szewczyk oraz główna organizatorka Lidia Kowalczuk, dyrektor Odeskiego Centrum Akademickiego Akademii Nauk.

Ekspozycja przedstawia problematykę mordów NKWD na obywatelach polskich na zachodniej Ukrainie oraz budowę czwartego cmentarza Katyńskiego w Kijowie-Bykowni. Dzięki tej wystawie mieszkańcy Odessy mogą zapoznać się z prawdą o zbrodni katyńskiej popełnionej na polskich jeńcach wojennych wziętych do niewoli przez Sowietów po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku.

W trakcie otwarcia wystawy zaakcentowano symbolikę Katynia dla wszystkich Polaków. Konsul Generalny przypomniał o ósmej rocznicy katastrofy lotniczej delegacji państwowej z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, która leciała do Katynia na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Odessie, 29.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code