Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Odessie otwarto wystawę „Represjonowana duchowość”

W Odessie otwarto wystawę „Represjonowana duchowość”

W piątek 13 sierpnia w Odessie w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny otwarto wystawę poświęconą represjom reżimu stalinowskiego wobec Kościoła rzymskokatolickiego i jego parafian w obwodzie odeskim.

W kościele zaprezentowano wystawę na temat prześladowań komunistami Kościoła rzymskokatolickiego w latach 1920-1939.

W czasach niepodległej Ukrainy wzrosło zainteresowanie społeczności historią narodową, faktami i danymi, które przez długi czas ukrywały władze sowieckie. Dostęp do źródeł archiwalnych uzyskanych po 1991 roku pozwolił badaczom i naukowcom na aktywne otwieranie nowych, nieznanych kart historii Ukrainy, w tym represji wobec Kościoła.

Dla tego organizacja społeczna „Ukraina – to ja” przy wsparciu Departamentu Kultury, narodowości, religii i ochrony zabytków kultury Obwodowej Administracji Państwowej i Konsulatu Generalnego RP w Odessie inicjowała w ramach obchodów 30-lecia Niepodległości Ukrainy projekt „Represjonowana duchowość”. Współorganizatorami wystąpiła Odesko-Symferopolska Diecezja.

Według organizatorów nie ma dokładnych danych na temat liczby represjonowanych księży w Odessie. Jednak Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała dokumenty pozwalające porównać liczbę parafian kościoła przed Czerwonym Terrorem i po. W 1917 było ich 17 tys., a do 1935 było ich już tylko 800.

Walentyna Jusupowa za: kmc.media, 20 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code