Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Odessie można zobaczyć mini kopię dawnej świątyni św. Klemensa

W Odessie można zobaczyć mini kopię dawnej świątyni św. Klemensa

Wyjątkowy dzień, specjalne wydarzenie, szczególne emocje, wyjątkowe chwile… Wydarzenie historyczne ważne zarówno dla parafii św. Klemensa, jak i dla całego Kościoła, odbyło się w środę 11 listopada 2020 roku.

W 102. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w dniu wspomnienia św. Marcina, chrześcijanie  i inni mieszkańcy Odessy otrzymali kolejny prezent – odsłonięcie nowego pomnika. Od tego dnia na rogu ulic Bałkowskiej i Zańkowieckiej znajduje się makieta świątyni katolickiej, która była zbudowana przez polską społeczność miasta w 1903 r. i została wysadzona w powietrze na rozkaz NKWD w 1936 r.

To dzieło sztuki rzeźbiarza Sergija Kudriawcewa – mini kopia kościoła św. Klemensa, zostało zainstalowane jako pamiątkowy znak wyrazu szacunku dla wszystkich kapłanów i biskupów miasta Odessy, którzy zostali represjonowani i rozstrzelani podczas reżimu bolszewicko-komunistycznego oraz towarzyszących mu represji politycznych i religijnych w latach 1920-1940.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie pomnika zgromadziło wiele osób: duchownych różnych wyznań, przedstawicieli władz miasta Odessy na czele z burmistrzem p. Gennadijem Truchanowem, korpusu dyplomatycznego Konsulatu Generalnego RP na czele z p. Katarzyną Solek i mieszkańców Odessy, którzy cenią bogactwo swojego miasta w różnych jego przejawach. Pomnik konsekrował ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej na Ukrainie biskup Stanisław Szyrokoradiuk.

Więcej o historii tej świątyni i wszystkich wydarzeniach można przeczytać na stoiskach mini-skansenu, znajdującego się na murach obecnej parafii św. Klemensa przy ul. Bałkowskiej 209.

Lidia Baranowska za: kmc.media, 17 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code