Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W obwodzie winnickim odsłonięto pomnik małżom

W obwodzie winnickim odsłonięto pomnik małżom

Fot. www.ukrinform.ua

We wsi Oksanówka (rejon jampolski obwodu winnickiego) został odsłonięty pomnik poświęcony małżom rzecznym, które po wojnie uratowały od śmierci głodowej miejscowych mieszkańców.

„To była wspólna propozycja działaczy społecznych wsi i władz rejonowych – żeby odsłonić pomnik małżom, które uratowały życie miejscowym mieszkańcom ze wsi w czasie wielkiego głodu lat 1946-1947. Częstokroć były one jedynym źródłem wyżywienia dostępnym ludziom. Właśnie dlatego została podjęta decyzja o postawieniu pomnika, jako wyrazu wdzięczności rzece i „mięczakowi –zbawicielowi” – zaznaczyła miejscowa pisarka i krajoznawczyni Halina Sobko.

Pomnik przedstawia rozwartą do połowy białą muszlę, w której jak w łonie matki chroni się dzieciątko. Małże wykonali z miejscowego jampolskiego piaskowca młodzi rzeźbiarze ze Lwowa. Lokalni przedsiębiorcy pomogli z materiałami i urządzeniami do instalacji rzeźby na centralnym placu wsi.

Na pomniku umieszczono napis: „Przypomnij sobie, jak zeszły dary wód dniestrowskich” i podane jest w data  1946-1947-lata wielkiego głodu.

W odsłonięciu pomnika wzięła udział 93-letnia mieszkanka wsi Olga Charewska i najmłodsze dziecko z Оksaniwki podczas Międzynarodowego Festiwalu „Dzwony dniestrowskie”.

Wieś Oksaniwka znajduje się na południu obwodu winnickiego, w okolicy Jampola, niedaleko  granicy ukraińsko-mołdawskiej.

Lidia Baranowska, 14 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code