Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W nowym polskim paszporcie najmłodszy kawaler Virtuti Militari ze Lwowa oraz inskrypcja z grobu matki Józefa Piłsudskiego

W nowym polskim paszporcie najmłodszy kawaler Virtuti Militari ze Lwowa oraz inskrypcja z grobu matki Józefa Piłsudskiego

Fot. https://histmag.org

Polski MSZ uwzględnił uwagi strony ukraińskiej i litewskiej w sprawie umieszczenia wizerunku lwowskiego Cmentarza Orląt i Ostrej Bramy w nowych paszportach, które pojawią się w 2018 roku.

Zamiast nich pojawią się wizerunek inskrypcji z grobu Marii Piłsudskiej – „Matka i serce Syna” postać najmłodszego kawalera Virtuti Militari obrońcy Lwowa Antosia Petrykiewicza.

Jak sprecyzował Mariusz Błaszczak, decyzja ta była wynikiem uwag, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów. Przypomniał, że Antoś Petrykiewicz to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari, 13-letni chłopiec, który walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na lwowskim cmentarzu.

W drugim przypadku uzasadnił, że inskrypcja z grobu matki Piłsudskiego to „bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób, żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze”.

Spośród 13 propozycji, na które można było głosować sześć najlepszych wskazań trafi do paszportu. Są to Mogiła Mogił – Kopiec Czynu Niepodległościowego z ponad 87 tys. 357 głosów, Gabriel Narutowicz 87 tys. 233 głosy, orzełek legionowy 79 tys. 986 głosów, motyw wileński – Ostra Brama, a obecnie „Matka i serce Syna” 74 tys. 285 głosów, Eugeniusz Kwiatkowski 72 tys. 516 głosów a obraz Jacka Malczewskiego „Polonia” 70 tys. 870 głosów.

Książeczka paszportowa posiada 19 stron do zaprojektowania. Zespół ekspertów stworzył listę 26 motywów graficznych – 13 motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i 13 propozycji, na które można było głosować.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 12.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code