Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Nowogrodzie Wołyńskim malowano ikony i szkice

W Nowogrodzie Wołyńskim malowano ikony i szkice

W dniach 4-7 października w Nowogrodzie Wołyńskim przy parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się warsztaty ikonograficzne „Mój święty Patron”.

W zajęciach wzięło udział 18 uczestników w wieku od 10 do 16 lat z Nowogrodu Wołyńskiego, Żytomierza i Dołbysza.

Warsztaty prowadzili ikonografowie z Polski i Ukrainy: Pan Hubert Kampa – prezes Fundacji „In Blessed Art” oraz Aleksander Pankowiec.

W otwarciu warsztatów oprócz uczestników wzięli udział: prezes „Zjednoczenia Szlachty Polskiej” w Żytomierzu Natalia Iszczuk oraz wicedyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w m. Nowogrodzie Wołyńskim Swietłana Legenzowa.

Po uroczystej inauguracji zajęć oraz przemówieniu gości i organizatorów, Proboszcz parafii ks. Jan Safiński udzielił wszystkim błogosławieństwa, po czym uczestnicy odczytali wspólną modlitwę „Modlitwa Ikonografa” i przystąpili do pracy.

Wszyscy pracowali z pełną gorliwością i zaangażowaniem. Poznawali technikę powstawania ikony. Pozłacali nimby na ikonach, wykonali podlinijki i szkice. Poznali co to jest szelak, grunt, rysunek, nimb… Uczyli się pracować z kolorami. Uczyli się malować proszkowymi pigmentami wymieszanymi z jajkiem. Efekty pracy okazały się zadziwiające!

W ostatnim dniu zajęć, została przygotowana wystawa i poświęcenie prac w kościele. Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy warsztatów wyjechali do Żytomierza na koncert poświęcony Stanisławowi Moniuszce w ramach projektu „Moniuszko na krańcach świata”, który odbył się w Filharmonii Obwodowej w Żytomierzu.

Organizatorami warsztatów byli: Polskie Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego oraz Fundacja „In Blessed Art” we współpracy z parafią p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Warsztaty dofinansowane zostały w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Wiktoria Szewczenko prezes Polskiego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego, Walentyna Jusupowa, 9 września 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code