Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Narodowym Rezerwacie „Sofia Kijowska” odbyły się oficjalne obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W Narodowym Rezerwacie „Sofia Kijowska” odbyły się oficjalne obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 17 maja w  Narodowym Rezerwacie „Sofia Kijowska” miały miejsce oficjalne uroczystości poświęcone 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W spotkaniu udział wzięli: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Ukrainie Jan Piekło, Ambasador Republiki Litewskiej w Ukrainie Marius Janukonis, zastępca Ambasadora RP na Ukrainie Jacek Żur, Radca referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasada RP w Kijowie Emilia Jasiuk, przedstawiciele elity politycznej Rzeczpospolitej Polskiej, Litwy, przedstawiciele mniejszości polskiej w Kijowie, inteligencja, a także duchowni różnych wyznań chrześcijańskich: Patriarcha Ukraińskiej Cerkwi Grecko-Katolickiej Światosław Szewczuk, duchowni Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, Kościoła Rzymskokatolickiego, weterani ATO, przedstawiciele dyplomatycznych misji wojskowych akredytowanych w Ukrainie.

Uroczystość rozpoczęła się od wykonania hymnów państwowych Polski, Litwy i Ukrainy. W swoim przemówieniu ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło powiedział: „Witam Państwa serdecznie w tym ważnym duchowym centrum historii i kultury Rusi Kijowskiej, w Narodowym Rezerwacie „Sofia Kijowska”. Polska i Republika Litewska są członkami Unii Europejskiej i NATO, a obecnie także Ukraina wybrała drogę transformacji i integracji z Europą i strukturami transatlantyckimi. Nasze kraje są dziś razem i pomagają sobie wzajemnie. Świetlanym tego przykładem jest polsko-ukraińsko-litewska brygada imienia naszego wspólnego bohatera Konstantego Ostrogskiego, hetmana wielkiego litewskiego. Z okazji naszego święta, 227 rocznicy Konstytucji 3 Maja we wspólnej deklaracji prezydentów Polski i Litwy widzimy, że cele i idee Konstytucji 3 Maja są dziś tak samo ważne i aktualne. Głębokie historyczne korzenie łączące nasze narody motywują nas do tego byśmy jako sąsiedzi i partnerzy wzmacniali nasze stosunki. Niech te słowa naszych prezydentów prowadza nas nie tylko dziś, ale także w codziennej pracy dla solidarności i bezpieczeństwa w Europie.”

W swoim słowie powitalnym Ambasador Republiki Litewskiej w Ukrainie Marius Janukonis podkreślił, że Konstytucję 3 Maja świętujemy w swoich domach i sercach. „Europę, która tworzyła się przez wiele lat powinniśmy ochraniać jako naszą wspólną ideę i centrum naszej egzystencji. Konstytucja 3 Maja to doniosły dokument naszej wspólnej historii, jak to zaznaczyli w swojej deklaracji prezydenci Polski i Litwy. 227 lat temu nasze narody ubogaciły Europę i cały świat uchwalając ten nowoczesny akt prawny, który stał się wzorcem dla wielu innych konstytucji, a także podstawą europejskiej identyfikacji dla narodu polskiego, litewskiego, ukraińskiego i białoruskiego. W nim zawarte są nasze wartości moralne i prawne, a także początki demokracji. Dzisiejsza walka Ukrainy – to nasz wspólna walka o Europę, w której Litwa i Polska są pewnymi sojusznikami Ukrainy. Deklaracja przyjęta przez sejm Republiki Litewskiej wzywa wszystkich Europejczyków do połączenia sił by pomóc Ukrainie stworzyć bezpieczne, kwitnące, europejskie państwo połączoną z NATO i UE. Wierzę, że te nasze wspólne wysiłki, które podejmujemy razem z naszymi przyjaciółmi Ukraińcami przyniosą efekt”, mówił dyplomata.

Sergij Porowczuk, 21.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code