Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W maju w Ostrogu w ciągu trzech dni odbywał się festiwal „Ostróg. Renesans”

W maju w Ostrogu w ciągu trzech dni odbywał się festiwal „Ostróg. Renesans”

Polski aktor Witold Dombrowski oraz muzyk Robert Brzozowski w Ostrogu. Fot. ostroh.info

Celem tego corocznego przedsięwzięcia jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego w regionie wołyńskim. W każdym kolejnym dniu festiwalu jego uczestnicy skupiali się nad  innym tematem i w innym miejscu.

Na przykład drugi dzień był poświęcony książkom i odbywał się w Muzeum Książki. Mistrz „książkowej sprawy” Walenty Kołontaj zorganizował warsztaty kaligraficzne i opowiedział o historii narzędzi do pisania epoki średniowiecza. Kołontaj podzielił się także tajemnicami technologii produkcji pergaminu i papieru. W Muzeum Książki został przedstawiony projekt i przewodnik „Szlakami sztetli” w języku ukraińskim.

W festiwalu wziął udział także polski teatr z Lublina. Wieczorem, przy świecach, w pięknej XVII-wiecznej ostrogskiej synagodze zaprezentowano spektakl Teatru NN „Opowieści z Bramy” (w składzie Witold Dąbrowski i Robert Brzozowski) ze specjalnie dodaną opowieścią o Maharszalu (Salomonie Lurii), który w połowie XVI wieku pełnił funkcję rabina i głowy jesziwy w Ostrogu, skąd przeniósł się do Lublina. Wielka ostrogska synagoga, po 50 latach spustoszenia, po raz pierwszy powitała gości na przedstawieniu  Bramy Grodzkiej z Lublina, odbywającego się w ramach festiwalu. Zabrzmiały opowieści o cadykach z Ostrogu,śpiewane przez niggunim, błogosławiąc ich pamięć.

Szczere podziękowania Bramie Grodzkiej z Lublina za wspaniały spektakl, do którego przyłożyli szczególny wysiłek Emil Majuk i Grzegorz Arszynow. Właśnie Grzegorz Аrszynow, którego młode lata którego minęły w Winnicy, jest  inicjatorem odrodzenia synagogi, przywrócenia ją społeczeństwu i wykonawcą tego projektu.

Ponadto w ramach festiwalu odbyła się wystawa rzeźb Mirtały Pyłypenko, Amerykanki pochodzenia ukraińskiego i spotkanie z kompozytorem Mirosławem Skorykiem.  Festiwal  „Ostróg. Renesans” odbył się w tym roku już po raz trzeci.

Lidia Baranowska na podstawie informacji Anatola Kerżnera, fot. ostroh.info, 19.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code