Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Machnówce odnaleziono grób Brygidy Żurakowskiej

W Machnówce odnaleziono grób Brygidy Żurakowskiej

Właścicielka licznych posiadłości na Wołyniu Brygida z Suchockich Żurakowska herbu Poraj, fundatorka pięknego klasycystycznego pałacyku w Bieleckiem została pochowana w 1834 roku w Machnówce pod Winnicą.

Babcia powstańca styczniowego z oddziału Różyckiego przez całe życie związana była z Wołyniem. Pozostaje nieznane, dlaczego została pochowana w położonej na obrzeżach Podola i Kijowszczyzny Machnówce, na polskim cmentarzu, gdzie pięćdziesiąt lat później pochowano autora znanej na całej świat pieśni „Hej, Sokoły” Tomasza Padury.

Grób Żurakowskiej/Żurakoskiej został odnaleziony w ramach prowadzonej przy współpracy z Fundacją PPnW i Senatem RP inwentaryzacji starych polskich nekropolii na Podolu. Cmentarz w Machnówce stał się siedemnastym z kolei cmentarzem, informacja o którym znalazła się w specjalnej bazie nekropolis.in.ua, razem z cmentarzami w Szarogrodzie, Pikowie, Mohylowie Podolskim i in.

Na przełomie XVIII i XIX w. od Walewskich Brygida z Suchockich h. Poraj Żurakowska, wdowa po Józefie (zm. w 1812 r.), podstolim, a następnie podczaszym halickim, kupiła Bieleckie na Wołyniu. Zaradna  kobieta kupiła poza tym od Kozłowskich Fernandów, po bracie swym zaś odziedziczyła Hubin.
Józef i Brygida Żurakowscy pozostawili po sobie trzech synów: Klemensa (ur. w 1803 r.), któremu na podstawie przeprowadzonego w 1835 r. działu rodzinnego przypadły Charkowce, Henryka Benedykta (1805-1877), któremu dostało się Bieleckie i Stanisława (1807-1886), żonatego z Cecylią Markowską, dziedzica m.in. Żuczkowiec.

Ponieważ Henryk Benedykt Żurakowski umarł bezżennie i bezdzietnie, Bieleckie zapisał wnukowi swego brata Klemensa, synowi Franciszka, uczestnika powstania z 1863 r. w oddziale Różyckiego, a następnie emigranta (zm. w 1895 r.) 1 Heleny hr. Załuskiej, córki Jana Konrada i Leopoldyny de Auerhammer – Romanowi Huk Żurakowskiemu (1874-1910), dziedzicowi po ojcu Charkowiec, a po matce Worobijówki.

W Bieleckim w dobrym stanie zachował się do czasów współczesnych murowany pałac klasycystyczny, postawiony przez wyżej wspomnianą Żurakowską. W architekturze zewnętrznej pałacyku dopatrzyć się można pewnych cech wspólnych z niezbyt odległą rezydencją Czeczelów w Samczykach.

Więcej informacji o polskich cmentarzach na Podolu na stronie www.nekropolis.in.ua.

Słowo Polskie, przy napisaniu korzystaniu z informacji na wolhynia.pl, 29.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code