Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Lugano powstała międzynarodowa platforma dla powojennej odbudowy Ukrainy

W Lugano powstała międzynarodowa platforma dla powojennej odbudowy Ukrainy

W szwajcarskim Lugano odbyła się dwudniowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy.

„Wielka Brytania zrobi wszystko by zapewnić, że Ukraina wygra wojnę i się odbuduje” – zapewniła w pierwszym dniu spotkania brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. Ostrzegła jednak, że będzie to długa droga.

Truss podczas odbywającej się w Szwajcarii konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy zapowiedziała, że jej następna edycja zorganizowana zostanie w przyszłym roku w Wielkiej Brytanii. – Odbudowa Ukrainy po rosyjskiej wojnie napastniczej będzie symbolem siły demokracji nad autokracją. Pokaże (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi, że jego próby zniszczenia Ukrainy doprowadziły jedynie do powstania silniejszego, bardziej zamożnego i bardziej zjednoczonego narodu – powiedziała Truss.
Prezydent Zełenski, który połączył się z uczestnikami wydarzenia przez łącze wideo ocenił, że konferencja może stać się „pierwszym dużym krokiem ku historycznemu zwycięstwu demokratycznego świata”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział przed uczestnikami konferencji w szwajcarskim Lugano, że odbudowa Ukrainy po rosyjskiej zbrojnej agresji nie jest lokalnym projektem. – To wspólne zadanie całego demokratycznego świata – dodał.

Unia Europejska utworzy platformę do spraw odbudowy, która będzie koordynować rekonstrukcję Ukrainy po wojnie z Rosją – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czasie konferencji. Jak podkreśliła, platforma będzie wykorzystywana w celu określenia potrzeb inwestycyjnych, koordynowania działań i zarządzania zasobami.

Słowo Polskie za: pap, 6 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *