Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Łucku zaprezentowano książkę Anny Walentynowicz

W Łucku zaprezentowano książkę Anny Walentynowicz

27 stycznia w Wołyńskiej Obwodowej Bibliotece Naukowej im. Oleny Pczilki w Łucku zaprezentowano ukraińskie wydanie książki Anny Walentynowicz pt. „Cień przyszłości”.

Polskie wydanie autobiografii bohaterki ludu polskiego i ukraińskiego pochodzi z 1993 roku i zostało wydane za jej życia przez wydawnictwo Albatros (Gdańsk, Polska).

Ziemska podróż Anny Walentynowicz, nazywanej „matką polskiej Solidarności”, rozpoczęła się  niedaleko wsi Sinne koło Równego, a zakończyła się 10 kwietnia 2010 r. podczas katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w Rosji.

Inicjatorką prezentacji książki, będącej opowieścią o wspólnym losie historycznym narodów ukraińskiego i polskiego, była Rusłana Melnyk – szefowa  klubu turystycznego „My” (Łuck), która moderowała prezentację. Pani Rusłana podkreśliła, że książka „Cień przyszłości” zwraca uwagę na historię silnej kobiety, która przyjechała do Polski w 1943 roku i przez całe życie walczyła o godność i prawa człowieka w polskim społeczeństwie.

W okresie totalitaryzmu w środowisku polskim nie ujawniaała swoich ukraińskich korzeni, ale od 1996 roku co roku przyjeżdżała do swojej małej ojczyzny. Podczas pierwszych wizyt rodziny w jednej z podarowanych książek z wydania z 1993 r. Anna Walentynowicz napisała: „Pozwalam publikować w języku ukraińskim z korektą błędów”.

Pierwsze wydanie w języku ukraińskim ukazało się w 2020 roku dzięki pomocy jej siostrzeńca Anatolija Wertełeckiego. Znaczącego wsparcia finansowego w wydaniu udzielił Konsulat Generalny RP w Łucku we współpracy z Polskim Instytutem Książki.
Konsul ds. Kultury Konsulatu Generalnego RP w Łucku Piotr Urbanowicz przekazał do księgozbiorów Łucka 7 egzemplarzy publikacji.

Pomnik Anny Walentynowicz stanął przed Ambasadą RP na Ukrainie w Kijowie.

Sergij Porowczuk,mw, za: Obwodowa Biblioteka Naukowa im. O. Pczilki w Łucku, 1 lutego 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *