Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Łucku otwarto wystawę poświęcona 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego piłkarza i trenera Kazimierza Górskiego

W Łucku otwarto wystawę poświęcona 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego piłkarza i trenera Kazimierza Górskiego

W 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego piłkarza i trenera Kazimierza Górskiego, z inicjatywy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i we współpracy z KG RP we Lwowie zorganizowana została w Łucku wystawa o życiu i karierze tego sportowca.

Przed głównym gmachem Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku wystawę uroczyście otworzył rektor uczelni pan Anatol Cioś oraz konsul KG RP w Łucku Teresa Chruszcz.

W wydarzeniu wzięli udział również prorektor ds. pracy dydaktycznej i komunikacji WNU Natalia Błahowirna, pracownik ds. analityki i informacji WNU Marta Sydoruk oraz dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego, Sportu i Zdrowia Wasyl Pantik wraz ze studentami, którzy planują w przyszłości zostać piłkarzami.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Był najbardziej utytułowanym w historii trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Urodził się w rodzinie robotniczej. Miał młodszego brata i cztery młodsze siostry. Ojciec Maksymilian pracował na kolei, matka jako krawcowa w Teatrze Miejskim. Dom, w którym mieszkała rodzina przy ul. Gródeckiej w okolicy zajezdni tramwajowej, niestety nie się zachował. Przyszły trener uczęszczał do szkoły powszechnej im. Henryka Sienkiewicza przy dawnej ulicy Lwowskich dzieci, a później do IX Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego przy ul. Chocimskiej. Kazimierz Górski był bystry i zwinny, dlatego w szkole nazywano go Sarenką. Z ojcem chodził też na mecze lwowskiej Pogoni. Wciąż marzył o klubie – dumie Lwowa, ale nigdy w Pogoni nie zagrał. Kazimierz Górski rozpoczynał wyczynowo grać w piłkę na pozycji napastnika na dawnym boisku Robotniczego Klubu Sportowego – RKS Lwów, obecnie opuszczonego stadionu „Silmasz”. Przed wojną ukończył też technikum mechaniczne. W czasie okupacji sowieckiej grał w Spartaku Lwów, w czasie okupacji niemieckiej rozgrywki sportowe dla Polaków były zakazane. Po ponownym zajęciu Lwowa przez Sowietów w 1944 roku grał krótko w Dynamie Lwów. I tuż przed wojną, i w czasie wojny zarabiał jako mechanik. W 1944 roku wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego i z wojskiem przybył do Warszawy.

Wystawę poświęconą Kazimierzowi Górskiemu w Łucku można obejrzeć do 26 listopada.

Sergij Porowczuk za: KG RP w Łucku, 10 listopada 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code