Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Lublinie odsłonięto pomnik Emiliana Kowcza „proboszcza Majdanka”

W Lublinie odsłonięto pomnik Emiliana Kowcza „proboszcza Majdanka”

Fot. Radio Lublin

Błogosławiony ksiądz Emilian Kowcz nazwany został „proboszczem Majdanka”. Jego pomnik stanął przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną w Lublinie.

Pomnik greckokatolickiego kapłana i męczennika niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku został odsłonięty w poniedziałek 4 października. – Ks. Emilian Kowcz symbolicznie łączy Polaków, Żydów i Ukraińców.

Przez całe swoje życie starał się jednać ludzi różnej narodowości i wiary – przypomniał podczas uroczystości Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Duchowny w czasie II wojny światowej udzielał osobiście wsparcia wszystkim prześladowanym i zachęcał parafian do niesienia pomocy Żydom, za co został aresztowany, a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Tam potajemnie kontynuował posługę duszpasterską wśród współwięźniów różnej wiary i narodowości. Nazwano go wtedy „proboszczem Majdanka”. Kowcz Zmarł w obozie 25 marca 1944 r. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2001 r. we Lwowie.

„Granitowy pomnik upamiętniający duchownego bł. Emiliana Kowcza powstał na Ukrainie z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Nad projektem pomnika pracowali: rzeźbiarz Alexander Diaczenko i architekt Martha Diaczenko. W ogromnej kamiennej bryle stworzyli wysoką na 2,5 m postać unoszącą się nad ziemią.” – informuje miasto i dodaje, że w trzech językach (po polsku, ukraińsku i hebrajsku) na postumencie znajdują się słowa z listu, jakie ksiądz napisał do swojej rodziny.

Podczas poniedziałkowej ceremonii wręczono także Nagrodę Honorową im. bł. ks. Emiliana Kowcza. Otrzymali ją: reżyserka Agnieszka Holland oraz Ruch Odkrywców ZHP i Płast – Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce – współtwórcy inicjatywy Płomień Braterstwa.

Sergij Porowczuk za: Dziennik Wschodni, 9 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *