Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W litewskim Kownie odsłonięto siedmiometrową rzeźbę Pogoni odlaną w Kijowie

W litewskim Kownie odsłonięto siedmiometrową rzeźbę Pogoni odlaną w Kijowie

Fot. http://kurierwilenski.lt

W Kownie stanęła siedmiometrowa rzeźba Pogoni – konnego rycerza ze wzniesionym nad głową mieczem i tarczą – będącej herbem Litwy. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się w czwartek, w przeddzień państwowego święta – Dnia Koronacji Króla Litwy Mendoga.

„Symbol Pogoni łączył Litwinów przez wieki” – powiedział były prezydent Litwy Valdas Adamkus podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby. Życzył, by nadal „Pogoń łączyła i jednoczyła wszystkich, niezależnie od poglądów, mieszkających na Litwie i Litwinów na całym świecie”.

Wykonana z brązu, ważąca trzy tony rzeźba Arunasa Sakalauskasa stanęła na dziedzińcu średniowiecznego zamku w Kownie. Początkowo praca Sakalauskasa uczestniczyła w konkursie na zagospodarowanie placu Łukiskiego w Wilnie, w którym zdobyła drugie miejsce, przegrywając z projektem pomnika poświęconego litewskim partyzantom Andriusa Labaszauskasa.

Odrzucenie propozycji postawienia na głównym wileńskim placu na Łukiszkach rzeźby Pogoni wywołało spore niezadowolenie. Wówczas władze Kowna zaproponowały, by Pogoń stanęła w ich mieście. Rzeźba powstała w ciągu pół roku m.in. z datków darczyńców i pieniędzy samorządu kowieńskiego. „Cieszę się, że moje największe dzieło, dzieło mojego życia, będzie stało w Kownie” – powiedział Sakalauskas.

W uroczystości odsłonięcia rzeźby uczestniczyły tysiące osób – przedstawiciele władz państwowych z przewodniczącym Sejmu Viktorasem Pranckietisem na czele, goście zagraniczni, m.in. delegacja polskiego parlamentu: wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, poseł Piotr Pyzik, posłanki Elżbieta Stępień i Magdalena Błeńska.

W piątek polscy parlamentarzyści wezmą udział w centralnych obchodach Dnia Koronacji Króla Litwy Mendoga. Obchody te to jedne z głównych uroczystości na Litwie z okazji stulecia odzyskania niepodległości.
Autorem rzeźby Pogoni (Laisvės karis – Żołnierz wolności) jest prof. Arūnas Sakalauskas. Została ona odlana w stolicy Ukrainy, w Kijowie. Do Kowna przybyło z tej okazji 12 rzemieślników  rzeźbiarzy z Ukrainy. Obie części rzeźby były zgrzewane i nadal są przetwarzane i posypywane piaskiem.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 07.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code