Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Łańcucie odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego cmentarza ukraińskich żołnierzy

W Łańcucie odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego cmentarza ukraińskich żołnierzy

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Bitwy pod Zamościem Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Urząd Miasta Łańcut (Podkarpackie województwo) wspólnie organizowali uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Łańcucie.

Udział w uroczystości wzięli wysokie przedstawiciele Państwa Polskiego m. in. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ Tomasz Orłowski oraz przedstawiciele władz Województwa Podkarpackiego, korpusu dyplomatycznego i społeczności ukraińskiej.

Z Ukrainy przybył Prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz, który w swoim przemówieniu wysoko ocenił znaczenie zachowania miejsc wspólnej pamięci na rzecz wzmocnienia partnerskich relacji między Ukrainą a Polską.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrii Deszczycia podziękował wszystkim, kto przyczynił się do odnowienia Ukraińskiego cmentarza wojskowego w Łańcucie i podkreślił ważny wkład Armii URL jako sojusznika Wojska Polskiego w obronie Europy przed agresją bolszewicką w 1920 roku.

Po podpisaniu Umowy Warszawskiej w lutym 1920 roku w obozie Łańcut rozpoczęto formowanie 6-tej Dywizji Strzelców Siczowych Armii URL dowodzonej przez płk. Marka Bezruczkę, która pod Zamościem, wspólnie z oddziałami Armii Polskiej, zagrodziła drogę armii konnej Budionnego w jej pochodzie na Warszawę i dalej – na podbój Europy. Obrona Zamościa stała się przykładem heroizmu Ukraińców i Polaków we wspólnej walce przeciwko zagrożeniu bolszewickiemu.

Z około 30 tys. żołnierzy ukraińskich, przebywających w obozie i Ukraińskiej Stanicy Wojskowej w Łańcucie, ponad 400 spoczywa na tym cmentarzu.

Rekonstrukcja cmentarza stała się możliwą dzięki efektywnej współpracy z władzami centralnymi i samorządowymi Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu finansowym Ambasady Ukrainy w Polsce.

Sergij Porowczuk według informacji polskich mediów, fot. Tadeusz Krząstek, 27 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code