Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W krzyżu ratunek

W krzyżu ratunek

Źródło - www.catholic-media.orgPodczas uroczystości odpustowych w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Nowogrodzie Wołyńskim, uroczystą Mszę Świętą odprawił biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej, Jan Purwiński. Parafianie ciepło powitali episcopus emeritus, pamiętając go jeszcze jako księdza Jana, który w czasach, kiedy władze radzieckie pozwalały na odprawianie Mszy tylko dwa razy na miesiąc, przyjeżdżał tutaj od 1978 roku.

Proboszczem parafii był wtedy ks. Roman Jankowski. Ze względu na jego poważny wiek (o. Roman miał wtedy 85 lat) pomoc duszpasterska o. Jana Purwińskiego była bardzo przydatna. Przyjeżdżał on w sobotę wieczorem i musiał opuszczać miasto przed 15.00 następnego dnia, jak wymagały tego władze komunistyczne. Przez całą noc z soboty na niedzielę ksiądz spowiadał ludzi, a w niedzielę odprawiał nabożeństwa. 10 września 2014 roku biskupa Jana Purwińskiego powitała chlebem rodzina, będąca świadkiem tych wydarzeń.

W homilii biskup Jan zwrócił szczególną uwagę na potrzebę czczenia Krzyża Świętego, który jest symbolem ratunku. On nie jest już karą dla rozbójników lecz tronem zbawiennej miłości Jezusa Chrystusa.

Podczas wystawienia Przenajświętszego Sakramentu parafianie gorliwie modlili się o pokój na Ukrainie, a zwłaszcza za tych katolików, którzy zostali powołani do wojska i bronią ojczyzny przed wschodnim barbarzyńcą.

Uroczysta procesja wokół kościoła stała się manifestacją wiary w Jezusa Chrystusa, który wybrał mękę i cierpienie, by dać innym możliwość otrzymania życia wiecznego. Dzieci i młodzież złożyły obietnice przyjęte podczas Chrztu Świętego i obiecały, że będą pogłębiać swoją wiarę, biorąc udział w nauce religii w niedzielnej szkole.

Ojciec Jan Purwiński poświęcił krzyże i krzyżyki, przyniesione do kościoła przez parafian. Msza Święta zakończyła się błogosławieństwem dzieci i kobiet w ciąży.

Na zakończenie wszyscy obecni mogli oddać hołd relikwiom, cząsteczkom Krzyża Świętego, który w cudowny sposób przetrwał po zniszczeniu kościoła przez komunistów w 1935 roku.

Na podstawie informacji http://www.catholic-media.org/, opracowanie Ania Szłapak

GK

 


 


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *