Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Krasiłowskiej bibliotece pojawił się dział polskiej literatury

W Krasiłowskiej bibliotece pojawił się dział polskiej literatury

W dniu 30 września przypada Ogólnoukraiński Dzień Bibliotekarza. W tym dniu 95. rocznicę powstania obchodziła również Krasiłowska Centralna Rejonowa Biblioteka im. Bułajenka.

Na te uroczystości, które zorganizowano 27 września, zaproszono licznych gości i przedstawicieli władz miasta, rejonu oraz obwodu. Wśród honorowych gości byli także działacze miejscowej organizacji polskiej na czele z Rusłanem Garnykiem, która od lat współpracuję z placówką.

Rusłan Garnyk powitał pracowników biblioteki, złożył im życzenia i przekazał w darze podręczniki do nauki języka polskiego „Raz, dwa, trzy….i po polsku mówisz ty!” 2 tom., mapy Polski oraz tablice dydaktyczne, dostarczone przez fundację „Wolność i Demokracja”. Również w trakcie spotkania na ręce dyrektora biblioteki przekazano sporo innych książek w języku polskim (blisko 200 lektur). Od ponad roku Stowarzyszenie zbiera je pod hasłem „ Sprezentuj polskie książki dla Krasiłowa” . Spora część książek czeka nadal w Polsce na odbiór. Dzięki takiej wspólnej inicjatywie w Krasiłowskej Rejonowej Bibliotece pojawił się dział polskiej literatury.

Serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do przekazania książek w języku polskim dla Krasiłowa:

a w szczególności:

– Samorządowi Gminy Zelów, burmistrzowi Urszuli Świerczyńskiej, Zelów jest miastem partnerskim Krasiłowa;
– Warszawskiemu XXV Liceum Ogólnokształcącemu im. gen. Józefa Wybickiego, kierownikowi biblioteki pani Katarzynie Goreckiej;
– Korporacji Akademickiej “Sarmatia”, członkowi Szymonowi Doliwa, wolontariuszowi letniej szkoły polskiej;
– Rzymsko-Katolickiej Parafii Najświętszego Serca Jezusa m.Krasiłowa ,proboszczowi Maciejowi Styburskiemu;

oraz innym przyjaciołom  Krasiłowa – Polakom i Ukraińcom, mieszkającym w Polsce.

Część książek trafiła także do dziecięcej biblioteki, gdzie też wkrótce powstanie kółko polskiej księgi. Omówiono także możliwości dla przyszłej współpracy.

To wydarzenie stwarza kolejną możliwość dla rozwoju kultury polskiej i krzewieniu polskich tradycji w Krasiłowie i jego okolicach. Mamy nadzieję, że na tym nasza współpraca się nie skończy, a tylko otrzyma nowy impuls do rozwoju. W przyszłości będziemy mieć możliwość zrealizowania wielu innych inicjatyw, które pomogą, szczególnie młodzieży, zapoznać się z kulturą ich przodków.

Rusłan Garnyk ,prezes „Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia miasta Krasiłowa”, 06.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code