Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Krasiłowie odsłonięto tablicę ku pamięci zamordowanych Polaków

W Krasiłowie odsłonięto tablicę ku pamięci zamordowanych Polaków

Fot. Franciszek Miciński

Nazwiska blisko 200 Polaków z Krasiłowa i okolic pojawiło się na granitowej tablicy odsłoniętej 18 września w kościele Serca Jezusa w Krasiłowie w obwodzie chmielnickim.

W taki sposób upamiętniono osoby, represjonowane i zamordowane w latach 30-ch XX wieku w ramach specjalnych operacji NKWD rozpoczętej na terenach przygranicznych z II RP na rozkaz Moskwy.

Uroczystość została naznaczona obecnością księdza biskupa Radosława Zmitrowicza (diecezja kamieniecko-podolska), Konsula Generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego oraz mera miasta Krasiłowa Pani Niły Ostrowskiej.

Zamordowane za wiarę i polskie pochodzenie osoby zostali pośmiertnie rehabilitowane jeszcze w czasach radzieckich po śmierci Stalina. Niektórzy ich potomkowie musieli czekać na oczyszczenie ich rodziców i dziadków od zarzutów aż do odrodzenia się niepodległego państwa ukraińskiego. Symboliczne uwiecznienie imion i nazwisk tych osób w kamieniu stało się swoistym zadośćuczynieniem i znakiem pamięci ze strony rodaków i duchowieństwa rzymskokatolickiego.

Franciszek Miciński, 19 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code