Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kostiuchnówce zapalono Ogień Niepodległości

W Kostiuchnówce zapalono Ogień Niepodległości

9 listopada 2020 r. na zaproszenie dyrektora Centrum Dialogu w Kostiuchnówce Jacka Góreckiego, oraz szefa hufca „Wołyń” pana Aleksandra Radicy (ze Zdołbunowa) rówieńscy plastuni z 33 kurenia im. Ułasa Samczuka pod pieczą duchowego opiekuna płastunów – o. Witalija Porowczuka wzięli udział w uroczystym zapaleniu Ognia Niepodległości.

Uroczystość miała miejsce na Cmentarzu Legionów Polskich w „Polskim Lasku” w Kostiuchnówce. Następnego dnia Ogień przekazany został do Polski, gdzie tradycyjnie zapłonął na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W wydarzeniu wziął udział Konsul Generalny RP w Łucku pan Sławomir Misiak, Konsul Teresa Chruszcz,, władze gminy i rejonu maniewickiego, rówieńscy plastuni z 33 kurenia im. Ułasa Samczuka i harcerze. Podczas uroczystości odegrane zostały hymny państwowe Polski i Ukrainy, kapłan prawosławny plastunów o. Witalij Porowczuk oraz proboszcz parafii Świętego Ducha (w Maniewiczach) ks. Andrzej Maciej Kwiczala odmówili modlitwę za zmarłych, a na grobach legionistów zapalono znicze.

Tradycyjna sztafeta rowerowa wioząca Ogień Niepodległości do Polski w tym roku ograniczona została do symbolicznego odcinka między okolicznymi miejscowościami. To już druga wizyta plastunów z Rownego w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce. Chcielibyśmy wyrazić szczerą wdzięczność dyrektorowi Centrum Dialogu Kostiuchnówka Jackowi Góreckiemu oraz szefowi harcerskiego hufca „Wołyń” Aleksandrowi Radicy za dobrą organizację wyjazdu.

Sergij Porowczuk, fot. KG RP w Łucku, 14 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code