Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Kijowie została otwarta wystawa o udziale ukraińskich żołnierzy w obronie Europy przed bolszewikami w 1920 roku

W Kijowie została otwarta wystawa o udziale ukraińskich żołnierzy w obronie Europy przed bolszewikami w 1920 roku

W Kijowie otwarto wystawę poświęconą ukraińskim wojskowym walczącym, jako sojusznicy Polski w wojnie z bolszewikami.

Wystawa nosi tytuł „Rok 1920: W obronie Europy przed bolszewizmem” pojawiła się na kijowskim Placu Kontraktowym. Ekspozycja ma formę tablic informacyjnych na których umieszczono flagę Polski i Ukrainy. Można tu przeczytać m.in. o sojuszu Piłsudski – Petlura i zapoznać się z fotografiami i biogramami ukraińskich dowódców.

Jak podkreśla szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz – wystawa pokazuje ważny etap współpracy Polaków i Ukraińców. Jak dodaje, jest to wybitna karta naszej wspólnej historii, kiedy to razem walczyliśmy o, tak naprawdę uniwersalne wartości – wolność i ludzką godność.

Wśród przedstawionych na wystawie postaci znalazł się m.in. gen. Marko Bezruczko, zasłużony dla obrony Warszawy przed bolszewickim atakiem.

Ukraiński IPN zwraca uwagę na swojej stronie internetowej, że do zwycięstwa Wojska Polskiego pod Warszawą przyczyniła się obrona Zamościa przez ukraińskie i polskie wojska. Podkreśla, że wystawę otwarto w setną rocznicę rozpoczęcia obrony Zamościa.

Armia Ukraińskiej Republiki Ludowej gen. Marka Bezruczki wchodziła wówczas w skład polskiej 3 Armii. Wspólnie z polskimi żołnierzami 31. Pułku Strzelców Kaniowskich z powodzeniem broniła Zamościa przed Armią Konną Siemiona Budionnego w walkach między 29 a 31 sierpnia 1920 r. Dzięki temu Wojsko Polskie zyskało czas i 31 sierpnia 1920 r. połączone siły polskie i ukraińskie były w stanie rozbić Armię Konną podczas bitwy pod Komarowem.

Wystawę zorganizował ukraiński IPN.

Słowo Polskie za: Polskie Radio, fot. UINP, 31 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code