Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowie można obejrzeć wystawę “Kobiety Niepodległości”

W Kijowie można obejrzeć wystawę “Kobiety Niepodległości”

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Historii Polski na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości ukazując je przez przez pryzmat kobiet.

Kobiety Niepodległości – to Polki różnych pokoleń, zawodów i przeznaczenia. Niektóre z nich stały się sławne za  życia, niektóre pozostały w cieniu historii przez jakiś czas.

Wiele z nich zakończyło życie tragicznie. Ale wszystkie były zjednoczone pragnieniem poprawy życia w swoim kraju.

Wystawa „Kobiety Niepodległości”otwarta w Instytucie Polskim w Kijowie, jest dowodem na to, że nie będzie żadnej niezależnej, silnej  Polski bez aktywnego udziału wielu pokoleń Polaków, którzy nie tylko odważnie troszczyli się o codzienne życie w ciągu 123 lat nieistnienia Polski, wojny i komunistycznego zniewolenia, ale także aktywnie walczyli przeciwko ludziom o niezależność. Wystawa prezentuje historie kobiet, które odegrały ważną rolę w historii polskiej państwowości i samoświadomości Polaków. Działając w różnych dziedzinach: od polityki po naukę, edukację, kulturę, ekonomię, a nawet sprawy wojskowe – zmieniły los jednostek, społeczności lokalnych i całego społeczeństwa polskiego.

Należą do nich między innymi opowieść o :Emily Plater, Elizie Orzeszkowej, Marii Skłodowskiej-Curie, Cecylii Śniegockiej, Irenie Kosmowskiej, Vunda Gerts, Galinie Konopickiej, Alicji Dorabylskiej, Elżbiecie  Zawackiej , Marii Spitulkowskiej-Khoyckiej, Wiktorii Ulmie, Irenie Sendlerowej, Danucie Siedzikównie ” Ince „, Galina Nikolayskaya, Anna Valentinovich i Alinie Pieńkowskiej. Historia aktywności i sukcesów polskich kobiet staje się jednocześnie okazją do zapoznania się przez odwiedzających wystawę z historią Polski, od upadku Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku. aż do powstania Solidarności i obalenia reżimu komunistycznego.

Wydarzenie jest częścią „Niezależnego” wieloletniego programu poświęconego 100. rocznicy odzyskania niepodległości  przez Polskę. Otwarcie wystawy odbyło się z udziałem z udziałem Anny Piekarskiej, zastępcy dyrektora Muzeum Historii Polski.

Wystawę „Kobiety Niepodległości” można oglądać w Instytucie Polskim w Kijowie do 19 marca 2018 r.

Sergij Porowczuk, 14.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code