Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » W Kijowie upamiętniono uczestników Powstania Styczniowego

W Kijowie upamiętniono uczestników Powstania Styczniowego

Fot. Oleh Dubisz

22 stycznia w stolicy Ukrainy uczczono pamięć uczestników Powstania Styczniowego, którzy byli więzieni i rozstrzeliwani w twierdzy Krzywa Kaponiera.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie, biznesu, a także polscy i litewscy dyplomaci. Wraz z pracownikami swojej placówki i dyplomatami litewskimi złożył wieńce pod tablicą, która upamiętnia powstańców styczniowych Ambasador RP Jan Piekło. Modlitwę w intencji zmarłych insurgentów odmówił ksiądz Michał Brankiewicz z rzymskokatolickiego kościoła konkatedralnego pod wezwaniem Świętego Aleksandra w Kijowie.

Wymierzone w Imperium Rosyjskie Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W trwających ponad półtora roku walkach, o charakterze rozproszonej akcji partyzanckiej, wzięło udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Po zakończeniu powstania jego uczestników dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje, a przede wszystkim aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tys. osób.

Za udział w powstaniu na Ukrainie do carskich więzień trafiło około 3 tys. osób. Przywódcy Powstania Styczniowego na tych terenach zostali rozstrzelani w Kijowie na terenie Twierdzy Kijowskiej.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 24 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code