Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » W Kijowie uczczono 157. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W Kijowie uczczono 157. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Ambasadorzy Polski, Litwy, Łotwy i Białorusi wzięli udział w uroczystościach 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się w stolicy Ukrainy, Kijowie.

Uroczystości odbyły się w środę wieczorem w Twierdzy Kijowskiej, gdzie więzieni byli uczestnicy powstania i gdzie rozstrzeliwano jego przywódców.

Wymierzone w Imperium Rosyjskie powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W trwających ponad półtora roku walkach, o charakterze rozproszonej akcji partyzanckiej, wzięło udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Po zakończeniu powstania jego uczestników dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje, a przede wszystkim aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tys. ludzi.

W obchodach uczestniczył także ukraiński wicepremier Dmytro Kuleba.

Sergij  Porowczuk za: dzieje.pl, fot. Piotr Ciarkowski, 26 stycznia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code