Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Kijowie pojawił się mural z wizerunkiem Jana Pawła II i ulica na jego cześć

W Kijowie pojawił się mural z wizerunkiem Jana Pawła II i ulica na jego cześć

15 października na budynku przy ulicy Jana Pawła II na Peczersku uroczyście otwarto mural z podobizną Papieża Polaka. Wizerunek pojawił się pod adresem Jana Pawła 2, ulicy, która pojawiła się m. in. dzięki staraniom Polaków, mieszkających w Kijową oraz za zgodą władz miejskich.

W uroczystościach wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, przedstawiciele polskiego parlamentu, Ambasador Chorwacji na Ukrainie Tomisław Widoszewicz, deputowany do Rady Najwyższej Mustafa Dżemilew, przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwo i miejscowi Polacy.

Podczas uroczystości przeczytano list Papieża Franciszka, w którym pontyfik pozytywnie ocenił decyzję o nadaniu jednej z kijowskich ulic imienia Jana Pawła II i pobłogosławił niedzielną imprezę.

– Życzę mieszkańcom Kijowa by nie tylko chodzili ulicą Jana Pawła II lecz szli drogą, którą on nam wskazał. Nazywano go największym humanistą XX wieku, który rujnował mury, dzielące ówczesną Europę, budując jedność między narodami. Do polskiego narodu w swoim czasie powiedział: „Nie lękajcie się!” Myślę, że, pamiętając o godności ludzkiej osoby, on był także wzorem dla tych, którzy brali udział w Rewolucji godności na Ukrainie – powiedział zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Swiatosław Szewczuk.

Decyzja o nadaniu ulicy Lumumby w Kijowie imienia Jana Pawła II była podjęta 6 października 2016 roku. Podstawą do zmiany nazwy była tak zwana „ustawa dekomunizacyjna”. Po roku udało się jeszcze stworzyć mural z wizerunkiem Papieża Polaka w dużej mierze dzięki staraniom miejscowych Polaków i po prawie dwuletnich zabiegach Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców na Ukrainie.

– Każde środowisko powinno zrobić krok w kierunku tego drugiego. Budować most albo chociażby kładkę do pozytywnych działań między naszymi narodami. Cieszymy się, że udało się nam dopiąć to do końca, bo wcale nie było to takie łatwe – stwierdził prezes stowarzyszenia Piotr Ciarkowski.

Otwarcie ulicy poprzedziła msza św. w kościele św. Mikołaja, koncelebrowana przez biskupa kijowsko-żytomierskiego Witalija Krywyckiego i biskupa UCG Swiatosława Szewczuka.

Przedstawiciele ukraińskiej administracji przekonują, że 90 procent mieszkańców chciało takiej zmiany nazwy ulicy.

W przeddzień uroczystości na ścianie, na której został namalowany mural, pojawiły się antypolskie napisy (w języku rosyjskim i łamanym polskim) i znaki swastyki. Nie uszkodzono jednak samego malowidła. Napisy zostały zamalowane przed uroczystościami. Ukraińska policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

Słowo Polskie na podstawie informacji Pawła Bobołowicza, WNET, 16.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code