Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Kijowie otwarto polski program kulturalny « I, Culture »

W Kijowie otwarto polski program kulturalny « I, Culture »

Program kulturalny « I, Culture », poświęcony przewodnictwu Polski w UE, zaczął się w Kijowie 3 i 4 września.

«Przewodnictwo w Unii Europejskiej – piękna możliwość dla przedstawienia polskiej kultury w Europie i na świecie, – powiedział ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, – dlatego zaczynamy program « I, Culture », który zapozna Ukraińców z naszymi osiągnięciami w sferze kultury w dziesięciu stolicach: Kijowie, Londynie, Paryżu, Madrycie, Mińsku, Moskwie, Pekinie, Tokio, Brukseli, Berlinie».

Pierwszym wydarzeniem w ramach « I, Culture » stał się spektakl «Planeta Lem», który rozpocząl się o 21.00 3 września na Sofijskim placu występem polskiego ulicznego teatru «Biuro Podróży». W występie połączono motywy różnych dzieł wielkiego pisarza z dziedziny science fiction Stanisława Lema.

«Stanisław Lem to nie tylko autor powieści fantastycznych, on wymyślił tą rzeczywistość, w której dzisiaj żyjemy, bazując się nie na technicznych wynalazkach, a na wiedzy ludzkiej przyrody», – opowiedział dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, który staje się jednym z głównych organizatorów programu Paweł Potoroczyn.

Także 4 września na Sofijskim placu można było zobaczyć wernisaż chend-mejda i akcję « I, Culture Puzzle », celem którym stało się stworzenie kijowskiego elementu dużego pazła, wypełnionego przez autorskie wyroby.

Oprócz tego, jesienią i zimą, mieszkańców Kijowa oczekują jazzowe koncerty, występy orkiestry symfonicznej « I, Culture orchestra », w której zagrają Polacy i muzycy z krajów Wschodniego Partnerstwa, filmy, prezentacja płyty CD z tłumaczeniami wierszy wielkiego poety Czesława Miłosza, nagranymi przez Siergieja Żadana i Tarasa Proczasko, opera « Król Roger » i liczne inne wydarzenia. Jak powiedział pólserio Potoroczyn, « siedem trzydziestotonowych samochodów ciężarowych wiozą polską kulturę na Ukrainę ».

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code