Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Kijowie odbyło się spotkanie szefów Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy

W Kijowie odbyło się spotkanie szefów Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy

W Kijowie odbyło się spotkanie dyrektorów Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy. W jego trakcie kierownictwo polskiego i ukraińskiego Instytutów – Jarosław Szarek i  Włodzimierz Wiatrowicz, omówili współpracę między obydwoma instytucjami.

Poruszono m.in. wspólne projekty w płaszczyźnie naukowej i archiwalnej (Ukraińsko-Polskie Forum Historyków). Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, które miały miejsce w Hruszowicach, gdzie został zdemontowany pomnik ukraiński. Strony omówili też pytanie pomników polskich na terenie Ukrainy i ukraińskich pomników na terenie Polski.

Szefowie obu Instytutów umówili się, że na początku czerwca na Ukrainie odbędzie się spotkanie doświadczonych specjalistów. Ze strony polskiej – przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Kultury, ze strony ukraińskiej – Instytutu Narodowej Pamięci i Międzyresortowej Komisji upamiętnienia uczestników ATO, ofiar wojny i represji politycznych. Zadanie takiego rodu spotkań – opracowanie mechanizmu rozwiązania problemów z pomnikami na Ukrainie i w Polsce, nie legalizowanymi zgodnie z ustawodawstwem wymienionych krajów.

„Ukraiński Instytut Pamięci  Narodowej wcześniej proponował koncepcję ogólnej legalizacji pomników na terenach obu krajów. Oczekujemy jej poparcia przez polską stronę, lub innych konstruktywnych propozycji” – zaznaczył Włodzimierz Wiatrowicz.

Lidia Baranowska, 28.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code