Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowie odbyła się konferencja poświęcona wkładowi Polaków w rozwój kulturalny, naukowy, gospodarczy i społeczny Ukrainy

W Kijowie odbyła się konferencja poświęcona wkładowi Polaków w rozwój kulturalny, naukowy, gospodarczy i społeczny Ukrainy

25 kwietnia w stolicy Ukrainy odbyła się konferencja pt. „Polacy na Ukrainie: historyczna pamięć w aspekcie filantropii”. Przedmiotem konferencji zorganizowanej przed „Dom Polski” w Kijowie przy wsparciu Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie była działalność kulturalna, naukowa i społeczna Polaków na Ukrainie.

Konferencja pod egidą Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie odbyła się na Narodowym Uniwersytecie Zasobów Naturalnych Ukrainy i zgromadziła szeroką publiczność złożoną z przedstawicieli środowisk polskich oraz gości ukraińskich. Wśród prelegentów znaleźli się członkowie polskich stowarzyszeń z kijowskiego oraz lwowskiego okręgu konsularnego, a także przedstawiciele ukraińskich instytucji naukowych, kulturalnych oraz zajmujących się opieką nad dziedzictwem kulturalnym i przyrodniczym Ukrainy.

Poszczególne wystąpienia cechowała znaczna różnorodność tematyczna: przybliżone zostały sylwetki zasłużonych dla Ukrainy Polaków i ich działalność w zakresie mecenatu, edukacji, rozwoju kulturalnego, ochrony dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego, medycyny, pracy społecznej i charytatywnej oraz wielu innych obszarach.

Konferencja wpisuje się w projekt pt. „Polacy Światu” zainicjowany przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą i stanowiła okazję do głębszego zapoznania się ze wspólnym, wielowymiarowym dziedzictwem polsko-ukraińskim.

Konferencję zaszczyciła swoją obecnością Małżonka Ambasadora RP w Kijowie, Pani Renata Skurczyńska-Piekło. Ambasadę RP w Kijowie reprezentowały ponadto Emilia Jasiuk (Kierownik Referatu ds. Współpracy Naukowo-Oświatowej) oraz attaché Klaudia Tenoudji.

Słowo Polskie na podstawie informacji Ambasady RP w Kijowie, 02.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code