Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » W Kijowie mówiono o relacjach polsko-ukraińskich

W Kijowie mówiono o relacjach polsko-ukraińskich

W ramach Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, zorganizowanego po raz 12. przez Fundację Open Ukraine byłego premiera Arsenija Jaceniuka prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślił, że nie można pozwolić na wykorzystywanie bolesnych momentów z historii, „by psuć stosunki z naszymi partnerami strategicznymi, łącznie z Polską”.

„Właśnie dlatego staramy się – i to się udaje – utrzymywać bardzo aktywny dialog z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Właśnie dlatego niedawno byłem w Lublinie, gdzie wspólnie z prezydentami Dudą i (prezydent Litwy Dalią) Grybauskaite przeprowadziliśmy niesamowite spotkanie w siedzibie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej w Lublinie. I to są osiągnięcia, to jest charakterystyka naszych relacji z Polską” – podkreślił.

Prezydent wskazał, że nie ma iluzji, iż dialog z Polską rozwija się w dobrym kierunku. „Są siły w Polsce, które wykorzystują kwestię ukraińską dla potrzeb wewnętrznej sytuacji politycznej i dla wyborów. I tak będzie” – mówił.

„Proszono mnie, bym nie wspominał tutaj o naszym północnym sąsiedzie (Rosji), ale muszę o nim wspomnieć, bo jego ręka jest tu oczywista. Ataki na Ukrainę są składowym elementem wojny hybrydowej” – powiedział Poroszenko.

Szef państwa prowadzi obecnie kampanię wyborczą przed zaplanowaną na 21 kwietnia drugą turą wyborów prezydenckich. Spotka się w niej z komikiem telewizyjnym Wołodymyrem Zełenskim.

W czwartek na Ukrainie opublikowano pierwszy sondaż, poprzedzający drugą turę wyborów. Zgodnie z jego wynikami 51 procent Ukraińców zamierza poprzeć w niej Zełenskiego. Poroszenko może liczyć jedynie na 21 procent głosów.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 13 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code