Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowie eksponowana jest wystawa „Archeologia autostrad”

W Kijowie eksponowana jest wystawa „Archeologia autostrad”

W dniach 3 marca – 22 kwietnia w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowe można obejrzeć wystawę „Archeologia autostrad”, prezentującą materiały kilkuletnich badań archeologicznych, które poprzedziły budowę autostrady A4 łączącej Kraków z granicą polsko-ukraińską.

Badania te miały wielkie znaczenie dla polskiej archeologii i historii, a zbiór znalezisk uzyskanych podczas wykopalisk stał się największym w kraju. Autorzy wystawy pokazali najciekawsze z nich. W szczególności można zobaczyć najstarszą postać na terytorium Polski, kobietę, która ma ponad 7,5 tysiąca lat.

Ozdobą wystawy jest także tak zwany skarb Aleksandrowicza z 800-700 p.n.e. Archeolodzy natknęli się na odkrycie w pierwszych dniach wykopalisk. Pod warstwą ziemi uprawnej znaleziono schowek, w którym znajdowało się ponad 50 ozdób. Znalezione bransoletki, gwoździe, wisiorki, guziki i męskie śliniaki pochodzą z odległych rejonów północnej i południowej Europy. Na fotografiach można zobaczyć najciekawsze miejsca wykopalisk: 47 banerów – to zaproszenie do swoistej podróży autostradą śladami odkryć archeologicznych. Dają możliwość prześledzenia drogi znalezisk od momentu ich wykrycia w ziemi poprzez badania i restaurację po wystawę w oknie muzeum.

Organizatorami wystawy są Muzeum Archeologiczne Miasta Krakowa, Krakowska grupa badań nad autostradami, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy oraz „Ratownicza Służba Archeologiczna”, działająca przy ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk.

Udział w otwarciu wystawy wzięła Radca referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasady RP w Kijowie Emilia Jasiuk, Impreza została objęta patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrajinie.

Sergij Porowczuk, 08.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code