Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Kijowe opublikowano książkę o represjach Stalina wobec Polaków w obwodzie ługańskim

W Kijowe opublikowano książkę o represjach Stalina wobec Polaków w obwodzie ługańskim

W tomie zatytułowanym „Represje wobec Polaków w  w obwodzie ługańskim podczas terroru stalinowskiego” mieści się ponad 2118 krótkich biograficznych odniesień do osób polskiego pochodzenia, które ucierpiały z powodu terroru Stalina w drugiej połowie lat trzydziestych.

Mykoła Starowojtow, jeden z autorów publikacji (drugim jest Wołodymyr Mychajłyczenko), zauważył, że jest to tylko część Polaków represjonowanych na wschodzie Ukrainy.
Książka jest wynikiem prac archiwalnych i śledczych w Państwowym Archiwum Obwodu Ługańskiego, którego dyrektorem  Starowojtow był przed wojną w Donbasie, a także Ługańskie Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Historyk zauważył, że większość dokumentów dotyczących represji została zniszczona lub usunięta przez władze komunistyczne, a zatem prawdziwa skala represji wobec Polaków może być znacznie większa. W 1937 r. Sowieci rozpoczęli tzw. Polską operację, w wyniku której zginęło ponad 111 000 Polaków w całym Związku Radzieckim.

W prezentacji książki „Represje wobec Polaków w w obwodzie ługańskim. podczas terroru stalinowskiego”, która odbyła się w Polskiej Bibliotece Medycznej im. Prof. Zbigniewa Religi w Kijowie, wzięli udział Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz,  Emilia Jasiuk, Radca Referat ds.współpracy naukowo-oświatowej Ambasady RP w Kijowie.

Sergij Porowczuk, 6 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *