Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się Spotkanie Opłatkowe

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się Spotkanie Opłatkowe

21 grudnia Minister Jan Dziedziczak złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w realizację programu „Pomoc Polakom z Ukrainy” podczas spotkania opłatkowego, które odbyło się w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą przełamał się opłatkiem z rodzinami polskiego pochodzenia, które znaleźli schronienie w Polsce przed inwazją rosyjską oraz przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych działających na rzecz pomocy rodakom mieszkającym w kraju nad Dnieprem.

W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Fundacji „Wolność i Demokracja”, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, oraz Fundacji Polski Zespół Humanitarny i Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp dr hab. Piotr Turzyński, Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dr hab. Piotr Wawrzyk, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, konsulowie z polskich placówek z Charkowa i Odessy przeniesionych do Polski oraz dyrektorzy departamentów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Dzięki natychmiastowym i bezprecedensowym decyzjom rządu, Polska od samego początku wykazała się wielką solidarnością z braćmi z Ukrainy. Dzięki funduszom uzyskanym z rezerwy ogólnej budżetu państwa, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą realizuje wspólnie z wymienionymi organizacjami program „Pomoc Polakom z Ukrainy” skierowany do naszych Rodaków, posiadaczy Karty Polaka oraz ich najbliższych uciekających przed wojną. W ramach tego programu z pomocy i dachu nad głową skorzystało kilkanaście tysięcy osób, ponad osiemdziesiąt tysięcy zostało objętych pomocą w Ukrainie, a kilkadziesiąt tysięcy uzyskało porady w centrum informacyjnym.

Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół ” działający przy Klubie Polskim im. H. Sienkiewicza w Enerhodarze „Polska to MY”.

Podczas spotkania przedstawicielka polskiego środowiska na Podolu Wschodnim Lidia Jakowenko wręczyła Janowi Dziedziczakowi polską flagę z podziękowaniami od żołnierzy leczonych w szpitalu wojskowym w Niemirowie pod Winnicą.

Słowo Polskie, 24 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *