Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Kamieńcu Podolskim obchodzono 800. rocznicę śmierci założyciela zakonu dominikanów

W Kamieńcu Podolskim obchodzono 800. rocznicę śmierci założyciela zakonu dominikanów

8 sierpnia, w 800. rocznicę odejścia w wieczność założyciela Zakonu Кaznodziejów św. Dominika Guzmana, w kościele św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył wikariusz prowincjalny oo.dominikanów na Ukrainie o. Jarosław Krawiec OP.

Nabożeństwo to stało się częścią roku jubileuszowego z okazji 650-lecia świątyni, podczas którego można było otrzymać specjalne błogosławieństwo papieskie i pełny odpust. W  1370 r. właśnie dominikanie zbudowali tę świątynię i przez pięć stuleci opiekowali się nią aż do momentu zamknięcia klasztoru przez władze rosyjskie w XIX wieku. Nic więc dziwnego, że w każdym elemencie architektury świątyni widoczne są ślady wiernych „psów Pańskich”, jak popularnie nazywają ojców kaznodziejów. Nawiasem mówiąc, jeden z niewielu ocalałych fresków w kościele przedstawia św. Dominika w chwale Nieba.

Na zakończenie Eucharystii można było uczcić relikwie patrona świątyni – św. Mikołaja i dziękując za życie św. Dominika Guzmana zaśpiewać  Te Deum. Po liturgii wszyscy obecni mogli wysłuchać konferencji ks. Aleksandra Orichowskiego poświęconej duchowości dominikańskiej. W swoim przemówieniu skupił uwagę na kilku głównych cechach życia dominikanów, a mianowicie: wspólnocie, maryjności, głoszeniu Słowa Bożego i przestrzeganiu złożonych przez mnichów ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Warto przypomnieć, że w kościele św. Mikołaja przechowywany jest unikalny dla naszych terenów muzułmański minbar (ambona), świadczący o tureckim okresie historii Kamieńca, kiedy świątynia katolicka pełniła funkcję meczetu.

Lidia Baranowska za: kmc.media, 19 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code