Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W języku ukraińskim ukazał się raport Witolda Pileckiego

W języku ukraińskim ukazał się raport Witolda Pileckiego

Fot. Publio

W 70. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego Ambasada RP na Ukrainie przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Charkowie organizowała serię spotkań upamiętniających postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

W 1940 roku Pilecki dobrowolnie poddał się aresztowaniu przez Niemców, aby dostać się do obozu koncentracyjnego Auschwitz i następnie stworzyć tam struktury ruchu oporu.  Witold Pilecki uciekł z Auschwitz, aby złożyć sprawozdanie ze swoich doświadczeń i obserwacji dowództwu Polskiego Państwa Podziemnego. Tuż po wojnie napisał Raport, którego treść została w roku 2018 przetłumaczona na język ukraiński i opublikowana przez Wydawnictwo Yaroslaviv Val w ramach projektu realizowanego przez Ambasadę RP na Ukrainie. Projekt wydania książki po ukraińsku wsparła finansowo firma Plastics Ukraina.

W spotkaniach w Kijowie oraz w Charkowie 4-5 czerwca udział biorą Małgorzata Kupiszewska, prezes fundacji „Gdzie” oraz profesor Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, badacz biografii Witolda Pileckiego. Zaprezentują oni „Raport” oraz przybliżą sylwetkę rotmistrza.

Uczestnicy prelekcji otrzymali w podarunku egzemplarz „Raportu Witolda” w języku polskim lub ukraińskim.

Premiera ukraińskiego wydania odbyła się 2 czerwca o godz. 15.00 na największych ukraińskich targach książki „Kniżkowyj Arsenał” w Kijowie.

Słowo Polskie na podstawie informacji Ambasady RP w Kijowie, 05.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code