Jesteś tutaj: Home » Inne » W Jasionce otwarto medyczny Hub dla pacjentów z Ukrainy

W Jasionce otwarto medyczny Hub dla pacjentów z Ukrainy

Fot. rzeszow-news.pl

Medyczny Hub otwarto w Parku Naukowo-Technologicznym w sąsiedztwie lotniska w Jasionce niedaleko Rzeszowa.

W Medevac jest 20 łóżek dla pacjentów z Ukrainy, którzy potrzebują leczenia w innych krajach Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych z UE.

„To prawdziwy przykład unijnej solidarności” – mówił Janez Lenarčič, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego, podczas czwartkowego otwarcia Medevac Hub w podrzeszowskiej Jasionce.

Pacjenci będą mieli zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarską, badania przesiewowe, szczepienia i wsparcie zdrowia psychicznego. Hub ma także ułatwić pracę personelowi medycznemu, który ma do czynienia z wrażliwymi pacjentami przybywającymi z Ukrainy.

Ma to odciążyć służbę zdrowia krajów sąsiadujących z Ukrainą: Polski, Słowacji i Mołdawii. Pacjenci, którzy trafią do samolotu Medevac, skorzystają z dwóch lotów tygodniowo do krajów oferujących dalsze leczenie. Za organizację lotów odpowiada Norwegia.

To specjalny samolot, w których są zarówno miejsca siedzące, jak i leżące. Na pokładzie maszyny jest specjalistyczny sprzęt do leczenia pacjentów, którzy są w cięższych stanach. W Jasionce będą czekać, a przed odlotem będą leczeni w jednym z rzeszowskich szpitali.

Medevac Hub jest finansowany przez Unię Europejską. To część szerszego programu ewakuacji pacjentów z Ukrainy, który UE uruchomiła w marcu br. Do tej pory ewakuowano już ponad 1143 osób, w tym ok. 200 z Polski, do szpitali w 18 krajach Europy.

Pierwszymi ewakuowanymi pacjentami były dzieci chore onkologiczne, które trafiły do włoskich szpitali.

W uruchomienie medycznego Hubu pod Rzeszowem, oprócz UE, włączyła się także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM oraz Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), a także województwo podkarpackie.

W otwarciu Hubu brali udział przedstawiciele polskiego i ukraińskiego rządu oraz Komisji Europejskiej. Przyjechał Janez Lenarčič, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego, oraz ministrowie zdrowia Polski i Ukrainy: Andrzej Niedzielski i Viktor Liashko.

Walentyna Jusupowa za: rzeszow-news.pl, 16 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code