Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » W Humaniu podczas akcji „Humań bez Żydów” zaaresztowano ponad 60 swobodowców

W Humaniu podczas akcji „Humań bez Żydów” zaaresztowano ponad 60 swobodowców

 

zdjęcie pobrane z rus.newsru.uaW Niedzielę 26 września odbyła się akcia protestacyjna „Humań bez Żydów”, zorganizowana przez radykalną nacjonalistyczną organizację „Swoboda”.

Podczas manifestacji milicja zaaresztowała ponad 60 aktywistów „Swobody”, sami uczestnicy akcji skarżą się na okrutne potraktowanie ich przez funkcjonariuszy.

Przewodniczący czerkaskiej służby prasowej „Swobody” Jurii Botnar tak opisuje całe zdarzenie: ”25 września 2011 roku doszło do skutku spotkanie deputowanych rad lokalnych obwodu kijowskiego i czerkaskiego z mieszkańcami Humania. Miejscowi mieszkańcy narzekali „swobodowcom” na „hamskie” zachowanie turystów z Izraela, lekceważenie hasydami elementarną kulturą i lekkoważny stosunek do miejscowych Ukraińców. Po akcji protestacyjnej jej uczestników otoczyli funkcjonariusze „Berkutu” i bez uprzedzenia zaczęli bić wszystkimi bez różnicy – starych ludzi, dzieci i kobiet „.

Wcześniej, czerkaski sąd okręgowy 22 września zabronił „Swobodzie” przeprowadzać jakiekolwiek akcje z 23 września po 10 października 2011 roku.

W 2011 roku z powodu zniesienia reżymu wizowego pomiędzy Ukrainy a Izraelem w Humaniu czekają na przyjazd ponad 30 tys pielgrzymów – rekordowa ilość za całą historię pielgrzymek Żydów do Humania. 28-29 września chasydy z całego świata będą świętowali izraelicki nowy rok na grobie proroka Nachmana.

Nacjonalistyczne ugrupowanie „Swoboda” ostatnio bardzo ostrożnie podchodzi do akcji przeciwko rządowi Azarowi i Janukowyczowi, ciesząc się ich lojalnością, i, jak wygląda, zaczyna szukać nowych „wrogów” na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code