Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Europie wciąż przebywa prawie 5 mln ukraińskich uchodźców, w Polsce 1,56 miliona

W Europie wciąż przebywa prawie 5 mln ukraińskich uchodźców, w Polsce 1,56 miliona

Ogłoszenie na Dworcu Kolejowym w Warszawie. Fot. Redakcja

Rosyjska agresja zmusiła do wyjazdu z kraju do Europy ponad 8 milionów mieszkańców Ukrainy. Wielu z nich później wróciło, ale 4,8 mln osób którzy otrzymali odopowiedni status wciąż przebywa poza domem. Taką informację udostępniło Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds . Uchodźców.

W styczniu 2023 roku liczba Ukraińców, którzy otrzymali lub ubiegają się o status uchodźcy w krajach europejskich zbliżała się do 5 milionów, ale pod koniec miesiąca ich liczba nieco spadła. Stało się tak z powodu zmniejszenia liczby oficjalnych uchodźców w Niemczech – o 140 tysięcy osób.

Obecnie najwięcej uchodźców ze statusem ochrony czasowej przebywa w Polsce – 1 mln 563 tys. osób. Na drugim miejscu są Niemcy – 881 tys., a na trzecim Czechy z 485 tys. uchodźców.

Jednocześnie łączna liczba ukraińskich uchodźców w Europie w czasie wojny, oraz tych, którzy już wrócili do domu, wyniosła 8 mln 46 tys. osób.

Słowo Polskie za: UNHCR, 6 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code