Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W drogę po miejscach, związanych z historią Polski, wyruszył rajd kolarski z Żytomierza

W drogę po miejscach, związanych z historią Polski, wyruszył rajd kolarski z Żytomierza

Uczestnicy rajdu kolarskiego „Polskimi ścieżkami Żytomierszczyzny”, współfinansowanego przez Fundacje „Pomoc Polakom na Wschodzie”, 11 sierpnia wyruszyli w tygodniową podróż przez obwód żytomierski. Maraton startował przy katedrze Świętej Zofii w Żytomierzu, następnie rowerzystów o 10.00 pobłogosławił ksiądz przy kościele Św. Jana z Dukli.

15 członków polskiego klubu sportowo-turystycznego „Wilcze Góry” działającego przy Polskim Towarzystwie Naukowym w Żytomierzu, rowerzyści z Żytomierskiego Klubu Kolarskiego oraz sportowcy z „Kołosu” pod kierownictwem Michała Stolara już w pierwszym dniu przejechali 73 kilometry w kierunku od Żytomierza do Romanowa. Droga wiodła przez Cudnów, Denyszy, gdzie uczestników Rajdu do Wysokiej Pieczy odprowadzili Wiktor i Stanisław Antoniewscy.

О 13.00 kolarze dotarli do Cudnowa. Tam do Rajdu dołączyła grupa z Berdyczowa – Andrzej Marczuk, Miszczenkowie Maksym i Włodzimierz, Władysław Gawrysz i Wasyl Łysiuk. W Cudnowie uczestnicy odwiedzili miejscie Cudnowskiej Bitwy (W 1660 roku w Cudnowie Polacy  zwyciężyli w tej bitwie z armią Szeremietiewa, wskutek czego 4 listopada rosyjska armia skapitulowała. W miejscu bitwy teraz stoi krzyż). Rowerzyści zwiedzili także miejscowy klasztor bernardynów, a w pobliskiej wsi Stołpów – typowy „biały” dworek szlachecki.

Droga do leżącego dalej Romanowa była krótką; w tej miejscowości rowerzyści rozlokowali się na nocleg w hotelu, zjedli kolację, a potem posiedzieli przy ognisku i grilu.

Uczestnicy wyjazdu kierują podziękowania do Jerzego Gajdosza, który oprowadził ich do Cudnowie, a także kolegom z Berdyczowa i Żytomierza.

Reportaż – Sergiusz Rudnicki
Zdjęcia – Marcin Bogdanowski


Zdjęcia z pierwszego dnia Rajdu (opis pojawi się po naprowadzeniu myszką na zdjęcie)

{morfeo 378}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code