Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Dowbyszu dziękowano za zachowanie wiary na Ukrainie

W Dowbyszu dziękowano za zachowanie wiary na Ukrainie

Zdjęcie pobrano z credo-ua.org10-11 maja w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Dowbyszu odbyła się dziękczynna pielgrzymka w darze za zachowanie wiary na Ukrainie, która zebrała księży, zakonnic a także wiernych z całej Ukrainy.

Przez dwa dni uczestnicy zjazdu brali udział w konferencjach, poświęconych historii wiary na Ukrainie, historii objawień Najświętszej Marii Panny w Fatimie a także znaczeniu modlitwy w pierwsze pięć sobót miesiąca.

– W tym Roku Wiary jakże nie podziękować za dar jej zachowania, – mówi biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały – Musimy od nowa odbudowywać w swym sercu jak wiarę, tak nadzieję i miłość, żeby otworzyły nam się drzwi do zbawienia. I rzeczywiście, te dni były jak cegiełki, które budowały i pogłębiały przekonanie w istnienie Boga oraz jego wszechobecną miłość. A konferencje pomogły uświadomić każdemu, że katolicka wiara na terenach Ukrainy ma bardzo głęboką historię, sięgającą korzeniami jeszcze chrztu Rusi.

Wybór miejscowości dla przeprowadzenia świętowania też nie był przypadkowy bowiem Sanktuarium jest zbudowane jako „wotum wdzięczności za zachowanie wiary na Ukrainie”. Od  ponad 20 lat modlitwa wdzięczności rozbrzmiewa w Dowbyszu, a 13 maja każdego roku ulicami miasta kroczy świąteczna procesja z figurką Matki Boskiej Fatimskiej.

W programie również miały miejsce świadczenia, głoszone przez biskupa Radosława Zmitrowicza, zakonnicy benedyktynki, księdza Pallotyna, który 35 lat pełnił pasterską posługę w Afryce oraz katoliczki, która marzyła by cierpieć za Chrystusa i była uwięziona za swoją wiarę.

Dziękczynna Msza święta za dar zachowania wiary w Ukrainie odbywała się na placu przed  kościołem pod palącym słońcem. Ale upał i komary nie przeszkadzały pielgrzymom w pełni uczestniczyć w uroczystości, każdy przeżywał Mszę bardzo głęboko.

Do Dowbysza również przybył biskup ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej Piotr Malczyk, który przewodniczył świątecznej Liturgii. Kazanie wygłosił Leon Mały.

– Serce Jezusa i serce Maryi pragną by serce człowieka było wdzięczne za tą bezmierną miłość, którą Bóg obdarował każdego z nas, – mówił biskup – Jeśli nasze serce będzie wdzięczne Bogu, to nie będziemy ranić serca Jezusa i Maryi.

Po Mszy Świętej odbyła się Fatimska procesja z figurką Matki Boskiej ulicami Dowbysza, podczas której rozbrzmiewała Modlitwa Różańcowa a także pieśni maryjne.

Katolickie Czasopismo CREDO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *