Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Domu Polskim w Barze odbyło się Forum Mniejszości Narodowych

W Domu Polskim w Barze odbyło się Forum Mniejszości Narodowych

Obchody 30-lecia niepodległości Ukrainy w obwodzie winnickim rozpoczęło się z Forum Mniejszości Narodowych, które odbyło się 28 maja w budynku Domu Polskiego w Barze.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, przewodniczący Rady Obwodowej Wiaczesław Sokołowoj, Szef Administracji Obwodowej Sergij Borzow, Mer Baru Wołodymyr Sawoliuk i inni dostojni goście.

Spotkanie stało się okazją dowiedzieć się o rozwoju poszczególnych mniejszości etnicznych po upadku Związku Sowieckiego oraz do zapoznania się z działaczami tych środowisk. Zespoły artystyczne działające przy placówce zaprezentowały koncert ku czci Szewczenki i jego polskich przyjaciół. Zespół teatralny „Barski MHAT” zaprezentował przedstawienie-dyskusję aktorów wcielonych w postacie pisarzy i poetów Juliana Beliny Kędrzyckiego, Ukraińca Tarasa Szewczenki oraz Mykoły Kostomarowa.

Przed Domem Polskim udostępniono do oglądania wystawę, poświęconą Konstytucji 3 Maja.

Historie odrodzenia działalności kulturalnej i oświatowej przedstawili działacze polskiej, żydowskiej, romskiej, niemieckiej, litewskiej mniejszości narodowych. Organizatorem spotkania wystąpił Wydział Mniejszości Narodowych i Religii przy Winnickiej Państwowej Administracji Obwodowej oraz Dom Polski w Barze przy wsparciu KG RP w Winnicy.

Redakcja, 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *