Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W dawnym Płoskirowie upamiętniono 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

W dawnym Płoskirowie upamiętniono 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Przedstawiciele polskich organizacji, działających w obwodzie chmielnickim, zorganizowali 21 stycznia w Chmielnickiej Bibliotece Obwodowej obchody 155. rocznicy powstania styczniowego.

W trakcie spotkania z udziałem znanych podolskich naukowców można było posłuchać wykładów na temat dziejów w latach 1863-64, oraz zobaczyć na zdjęciach jak wyglądają pamiętne znaki postawione ku czci insurgentów styczniowych na Podolu i Wołyniu.

Słowo powitalne oraz krótką informację na temat działalności Komitetu Tymczasowego wygłosił Franciszek Miciński. Wykładowca w liceum im. Artema Mazura Walerij Kundelski opowiedział o kampanii powstańca Edmunda Różyckiego, który bez przerwy walcząc z wielokrotnie przeważającymi siłami rosyjskimi zdołał wyprowadzić kilkusetny oddział z Żytomierza przez Lubar do Galicji Wschodniej na teren zaboru austriackiego.

Doktor nauk historycznych Borys Kuzyna przedstawił skalę największych bitew powstańców styczniowych na Podolu oraz Wołyniu. Studentka liceum muzycznego im. Juliusza Zaremby Julia Suruszkina recytowała wiersze Juliusza Słowackiego o tematyce powstańczej.

W trakcie konferencji zabrzmiały pieśni „Rozkwitają pąki białych róż”, „Polonez”, „Boże święty, mocny” i inne pieśni patriotyczne.

Powstańców, zabitych w okolicach wsi Salicha oraz Mińkowce upamiętniono chwilą ciszy.

Franciszek Miciński, 23.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code