Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Czortkowie upamiętniono Marię i Lecha Kaczyńskich

W Czortkowie upamiętniono Marię i Lecha Kaczyńskich

Fot. Kurier Galicyjski

W Czortkowie w obwodzie tarnopolskim odsłonięto tablicę upamiętniającą tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej Marię i Lecha Kaczyńskich, polskiej Pary Prezydenckiej.

Uroczystość, która odbyła się 4 września zbiegła się z datą 500. rocznicy nadania Czortkowowi praw miejskich przez króla Zygmunta I Starego.

Tablica na okazałym głazie stanęła na istniejącym w Czortkowie skwerze imienia Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości odczytano listy od prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

W swoim liście Prezydent Duda przypomniał, że Lech Kaczyński wspierał dążenia wolnościowe narodów Europy wschodniej, a przede wszystkim Ukrainy.

„Dziękuję za wybór daty tej uroczystości. Dzisiaj przypada bowiem 500. rocznica nadania Czortkowowi praw miejskich przez Zygmunta I Starego, władcę Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, których wojska pokonały armię moskiewską pod Orszą w 1514 roku” – dodał w swoim liście prezydent.

Obelisk pamięci Marii i Lecha Kaczyńskich w Czortkowie pojawił się z inicjatywy polsko-ukraińskiego komitetu społecznego przy wsparciu finansowym Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie oraz przy współpracy z władzami lokalnym Hromady Czortków.

Sergij Porowczuk, fot. Kurier Galicyjski, 9 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code