Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Chmielniku startowała akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W Chmielniku startowała akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Fot. https://ekhmilnyk.gov.ua/

W ramach akcji  „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, która realizowana jest we współpracy ze chmielnickim Związkiem Polaków im. Władysława Reymonta i telewizją „TVP Polonia” na początku lipca do Chmielnika zawitało 11 wolontariuszy ze szkół polskich oraz 3 opiekunów, którzy dołączyli się do uporządkowania dawnego cmentarza polskiego w tym mieście.

5 lipca 2018 roku wolontariusze spotkali się z burmistrzem Chmielnika Sergijem Redczykiem, sekretarzem Rady Miasta Pawłom Krepkym oraz zastępcą szefa miasta w sprawach działalności organów wykonawczych rady miasta Andrijem Staszko.

Burmistrz gościnnie powitał Polaków. W trakcie rozmowy z nimi ciekawił się działalnością w ramach akcji oraz zapewnił swoje poparcie dla tej dobrej inicjatywy, dziękując za zachowanie pamięci polskiego i ukraińskiego narodów.

-To szczytny cel, ponieważ osobiście uczestniczycie w uporządkowaniu miejsca pamięci przodków. Bez pielęgnowania przeszłości nie mamy przyszłości – powiedział Redczyk.

Organizatorzy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” poinformowali, że polscy wolontariusze będą pracowali przy sprzątaniu polskiego cmentarza w Chmielniku do 12 lipca. Do sprawy porządkowania cmentarza dołączyła się młodzież z rodzin polskiego pochodzenia, parafianie kościoła św. Trójcy i inni chętni.

Lidia Baranowska, 08.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code