Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Charkowie wydano kalendarz z sylwetkami wybitnych Polek pochodzących ze wschodu Ukrainy

W Charkowie wydano kalendarz z sylwetkami wybitnych Polek pochodzących ze wschodu Ukrainy

W ostatnich dniach grudnia odbyła się prezentacja kalendarza na 2022 rok wydanego przez Konsulat Generalny RP w Charkowie.

Kalendarz przedstawia sylwetki wybitnych Polek w różny sposób związanych z regionem Wschodniej Ukrainy w okresie koniec XIX – początek XX wieku.

W prezentacji wzięła udział wicekonsul Barbara Kaczmarczyk i autorka tekstów do kalendarza prof. Lubow Żwanko. Prezentacja odbyła się w telewizyjnym programie kulturalnym „Odzwierciedlenie” na kanale miejscowej niezależnej stacji telewizyjnej ATN. Program prowadził kulturoznawca, historyk i dziennikarz Filip Dynko.

Tegoroczny kalendarz jest piątym wydaniem z serii kalendarzy opracowywanych przez placówkę o zasłużonych Polakach w Charkowie i w Ukrainie ukazującej się od 2018 roku. Po raz pierwszy jednak został poświęcony kobietom. W jego pracę włączyły się organizacje polonijne i historycy za całego obszaru Charkowskiego Okręgu Konsularnego, przekazując informacje o ważnych dla danego regionu Polkach. Do pracy nad stroną graficzną została zaproszona Julia Kyryczenko, która zaprojektowała kalendarz z wykorzystaniem techniki kolażu dodając wydaniu lekkości i współczesności. Wszystkie teksty prezentujące kobiety zostały przedstawione w polskiej i ukraińskiej wersji językowej. Bohaterkami kalendarza są mi.in: Michalina Siemiradzka (Charków), Zofia Bortkiewicz (Charków) Maria Turzańska (Berdiańsk), Maria Leśkiewicz (Kamieńskie), Janina Lewandowska (Charków).

Za dobór materiałów odpowiedzialna była prof. Lubow Żwanko, która we współpracy również z polskimi instytucjami kultury i nauki otrzymała fotografie i prawa do ich publikacji. Wśród polskich ośrodków, które przyczyniły się do powstania kalendarza były m.in.: Polski Instytut Studiów na d Sztuką Świata, Muzeum w Jarosławiu, Rosyjska redakcja Polskiego Radia, Muzeum Powstańców Wielkopolskich, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Reportaż w całości o publikacji pod linkiem: https://youtu.be/QtrQJM2lSwE

Słowo Polskie za: KG RP w Charkowie, 31 grudnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *