Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Berdyczowie pojawił się teatr z prawdziwego zdarzenia

W Berdyczowie pojawił się teatr z prawdziwego zdarzenia

14 stycznia w Berdyczowie przy ulicy Europejskiej odbyło się uroczyste otwarcie miejskiego teatru.

Na uroczystość przybyli m. in. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło, ambasador Izraela Elijaw Biełocerkiwski, minister rozwoju regionalnego i budownictwa Gennadij Zubko, przewodniczący Żytomierskiej Administracji Obwodowej Igor Gundycz.

Budynek, w którym ulokowano teatr, został wybudowany jeszcze w roku 1908. Należał on wówczas do znanego miejscowego mecenasa i lekarza Dawida Szerencisa. W 1911 roku Szerencis założył w Berdyczowie Teatr Miejski, pomieszczenia , wynajmował wędrownym zespołom, które jeździły z koncertami i przedstawieniami po terenach Wołynia, Podola i in. Mieszkańcy Berdyczowa mieli możliwość uczestniczyć w przedstawieniach, wystawianych  w językach: ukraińskim, polskim, żydowskim i rosyjskim.

Do Berdyczowa przyjeżdżały różne zespoły ze znanych teatrów. Oferta kulturalna teatru stale się wzbogacała, repertuar stawał się coraz bogatszy.

Niestety w roku 1959 Teatr berdyczowski został zlikwidowany, a w jego pomieszczeniach zaczął funkcjonować miejski, a później i rejonowy Budynek Kultury. W 2013 roku ,władze Berdyczowa podjęły decyzję o odnowieniu budynku Teatru. Rekonstrukcja  rozpoczęła się w roku 2015.

Szef berdyczowskich władz samorządowych Wasyl Mazur, zabierając głos podczas uroczystości otwarcia, powiedział, że to wydarzenie jest krokiem do odrodzenia byłej kulturalnej potęgi Berdyczowa i jest wynikiem wspólnej pracy ,wielu ludzi przy wsparciu władzy lokalnej i regionalnej.

W dniu otwarcia Teatru placówkę odwiedziło bardzo dużo było gości. Odnowiony budynek,  zachował historyczny wygląd, może pomieścić 420 widzów. Scena, parter, łoże, lustry, wygodne krzesła, tynki w stylu weneckim .obrazy starego Berdyczowa na ścianach – to wszystko sprawia , że panuje tu szczególna odświętna atmosfera.

Widzowie podczas otwarcia Teatru podziwiali występy artystów Odeskiego Teatru Akademicznego im. Michała Wodianogo.

Mieszkańcy Berdyczowa i całego regionu liczą na to, że na tutejszej scenie ,wkrótce zagości dużo znanych zespołów oraz na to, że w Berdyczowie powstanie własna swoja trupa teatralna.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: http://day.kyiv.ua, 20.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code