Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Berdyczowie odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej

W Berdyczowie odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej

Tegoroczna uroczystość jest okazją do dziękczynienia za 30 lat niepodległości Ukrainy i odbudowania struktur kościelnych a także 10-lecia proklamowania Sanktuarium Maryjnego jako ogólnoukraińskiego.

…Plac przed sanktuarium stopniowo wypełniali pielgrzymi, nie tylko ci, którzy szli zorganizowanymi pielgrzymkami,  lecz również wierni przybyli do Berdyczowa samochodami lub autobusami.

Hasłem uroczystości było „Ukraino, nie bój się przyjąć Maryi”. Maryję przyjmujemy także poprzez modlitwę różańcową z rozważaniami, które skłaniają do szukania wsparcia na naszych drogach życiowych u Matki Bożej.

Obchodom przewodniczył metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki. Zgodnie z tradycyją uroczyste powitanie gości odbyło się przy pomniku św. Jana Pawła II. Następnie biskupi i przedstawiciele władz uczcili modlitwą i złożeniem kwiatów relikwie świętego papieża, znajdujące się w sanktuarium.

O 11:00 uroczysta procesja z ikoną udała się do ołtarza. W tym roku cudowny obraz nieśli berdyczowscy żołnierze.

W homilii metropolita Mieczysław Mokrzycki podkreślił, że dzisiejsze obchody są okazją aby z Matką Bożą podziękować Bogu za wielkie czyny, których dokonał: rocznicę niepodległości Ukrainy, przywrócenie struktur Kościoła rzymskokatolickiego w naszym państwie i proklamowanie Sanktuarium w Berdyczowie Ogólnoukraińskim.

„Przychodzimy tu w duchu pokuty i zadośćuczynienia, by w obecności Matki uznać przed Bogiem nasz żal za całe zło i zmarnowane przez nas szanse czynienia dobra innym” – podkreślił abp Mokrzycki. Uroczysta Eucharystia zakończyła się śpiewem hymnu „Te Deum” i odnowieniem aktu poświęcenia Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, który odczytał biskup Witalij Skomarowski.

Na zakończenie uroczystości metropolita Mieczysław Mokrzycki podziękował ordynariuszowi diecezii kijowsko-żytomierskiej i karmelitom bosym za organizację uroczystości. Jako wyraz wdzięczności za wizytę św. Jana Pawła II na Ukrainie 20 lat temu arcybiskup podarował ornat, który nosił papież Polak.

Na zakończenie Eucharystii słowo do zebranych skierował delegat prowincjała krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych o. Józef Kucharczyk OCD. Zauważył, że Karmelici Bosi marzą o tym, by ludzie przybywający do Sanktuarium z Ukrainy i z zagranicy, coraz bardziej czuli gościnność gospodarzy. Za wszystko, co już udało się zrobić dla odbudowy i rozwoju Ogólnoukraińskiego

Sanktuarium, ojciec Józef podziękował metropolicie Mieczysławowi Mokrzyckiemu, wiceministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski Jarosławowi Sellinowi i burmistrzowi Berdyczowa Sergijewi Orlukowi.

Po Eucharystii chętni mieli możliwość przyjęcia Świętego Skaplerza i poświęcenia różańców.

Lidia Baranowska za: kmc, 24 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code