Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Awdijiwce dzięki pomocy strony polskiej wyremontowano szkołę Nr 6

W Awdijiwce dzięki pomocy strony polskiej wyremontowano szkołę Nr 6

Fot. http://www.kijow.msz.gov.pl

– Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w 2014 r. Polska niesie pomoc najbardziej poszkodowanym – podkreślił wiceszef polskiego MSZ Bartosz Cichocki podczas wizyty w ukraińskim Kramatorsku, Słowiańsku i Awdijiwce. Wiceminister Cichocki wraz z‎ Pawłem Żebriwskim, przewodniczącym władz obwodu donieckiego, płk. Aleksiejem Nozdraczowem, zastępcą dowódcy sztabu operacji antyterrorystycznej w Donbasie oraz Pawło Małychiną, szefem administracji wojskowo-cywilnej m. Awdijiwki uczestniczył w otwarciu wyremontowanej i wyposażonej m.in. dzięki polskim funduszom szkoły Nr 6 w Awdijiwce.

W nowym roku szkolnym będzie się tam uczyć prawie 500 dzieci. – Pomoc dla szkoły to tylko część polskiego zaangażowania na rzecz Ukrainy – podkreślił wiceminister Cichocki. – Od początku Rewolucji Godności Polska stała ramię w ramię z Ukraińcami. Tylko w 2016 roku przekazaliśmy Ukrainie około 23 mln euro w ramach pomocy rozwojowej. Chcemy pomóc zbudować tu silny demokratyczny kraj z prężnym społeczeństwem obywatelskim i rosnącą gospodarką. Polska nigdy nie zaakceptuje użycia siły przez Rosję, czy kogokolwiek, do narzucenia Wam i nam, jak mamy żyć i czego się uczyć w szkołach – mówił.

Polska delegacja z udziałem między innymi ambasadora Jana Piekło i konsula generalnego Janusza Jabłońskiego odwiedziła także punkt kontrolny w Majorsku na linii kontaktu. – Chylę czoła przed Waszą odwagą i poświęceniem‎, chronicie nie tylko Ukrainę, także Polskę – zwrócił się Cichocki do oficerów i żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych i Straży Granicznej.

Wcześniej wiceszef polskiego MSZ spotkał się z przedstawicielami Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP. – Obecna sytuacja geopolityczna tylko wzmacnia naszą determinację do niesienia pomocy – podkreślił. Ukraina jest od ponad 10 lat krajem priorytetowym Polskiej Pomocy. Wiceminister zaznaczył, że Polska wspomaga m.in. przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy. – Dzięki naszemu wsparciu działalność rozpoczęło ponad 100 mikroprzedsiębiorstw, w których pracę znalazło około 320 osób – dodał.

Na Ukrainie wiceminister Cichocki rozmawiał również z polskimi pracownikami specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie. W imieniu resortu podziękował im za służbę na rzecz stabilizacji konfliktu, który negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w Europie . – Otrzymujemy bardzo pozytywne sygnały na temat Państwa zaangażowania w prace misji. Chwalony jest Wasz profesjonalizm i gotowość do wykonywania obowiązków, przy których ryzykujecie Państwo codziennie życiem – powiedział. Zaznaczył przy tym, że w interesie Polski jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników misji.

 Słowo Polskie na podstawie informacji Biura Rzecznika Prasowego MSZ, 08.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *