Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W 2023 roku na Ukrainie prognozowany jest duży spadek przyrostu naturalnego

W 2023 roku na Ukrainie prognozowany jest duży spadek przyrostu naturalnego

Fot. Straż Graniczna RP

„Jedna kobieta powinna w ciągu swojego życia urodzić średnio 2,13 – 2,15 dzieci. W 2021 roku mieliśmy wskaźnik 1,1. W roku 2022 – jeszcze mniej. Daj Boże, abyśmy w 2023 roku zatrzymali się na wskaźniku 0,8 ” – wyjaśnia Ella Labinowa – dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych im Ptuchi.

Demografowie przewidują katastrofalny spadek przyrostu naturalnego dla Ukrainy w 2023 roku. Przed rokiem 2030 roku ludność Ukrainy może zmniejszyć się do 35 milionów. Według fachowca Ukraina traci ludzi z powodu nadmiernej śmiertelności. To nie tylko bezpośrednia śmierć na wojnie, ale także z powodu stresu, przeciążenia, złego odżywiania się, niedostatecznej opieki medycznej.

Kolejnym czynnikiem jest migracja. Perspektywa powrotu będzie zależała od czasu trwania działań wojennych i warunków powojennych. Na przykład, czy ci, którzy wyjechali, będą mieli mieszkanie lub pracę na Ukrainie.

„Im dłużej ludzie przebywają za granicą, tym bardziej się dostosowują i starają się zostać tam na zawsze ” – dodaje Labinova.

Wiceminister spraw wewnętrznych Kateryna Pawlichenko poinformowała, że od początku inwazji na pełną skalę na Federację Rosyjską, od grudnia br. ponad 11,5 mln Ukraińców przemieściło się w granicach Ukrainy, wyjechało za granicę lub zostało deportowanych przez okupantów.

Obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się poza granicami kraju bez żadnych dokumentów, mogą zdalnie wystawić zaświadczenie o powrocie do ojczyzny. Certyfikat umożliwia Ukraińcom powrót z Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przez państwa trzecie, w szczególności Estonię, Łotwę, Litwę czy Gruzję.

Od samego początku wojny, tj. 24 lutego 2022 roku do Polski przybyło 8,71 mln ukraińskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci.

Słowo Polskie, 30 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code