Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » W 2022 r. Ukraina dostanie około 30 tysięcy dodatkowych zezwoleń na tranzytowy transport samochodowy

W 2022 r. Ukraina dostanie około 30 tysięcy dodatkowych zezwoleń na tranzytowy transport samochodowy

Fot. Unian

Jak informuje „Europejska prawda”, porozumienie udało się osiągnąć podczas konsultacji przedstawicieli ministerstw infrastruktury obu krajów, które odbyło się we Lwowie 15 lutego. Teksty wspólnego oświadczenia, które zostało przyjęte na podstawie wyników tych konsultacji, znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury.

Zgodnie z oświadczeniem, do końca sierpnia tego roku strony wydadzą dodatkowe 20 tys. zezwoleń. Ma to zasadnicze znaczenie dla Ukrainy, ponieważ polscy przewoźnicy nie wyczerpują na razie dostępnej kwoty.

Kolejne 10 tys. zezwoleń mogą zostać wydane w listopadzie, pod warunkiem jednak, że strony zrealizują plan mający na celu poprawę funkcjonowania samochodowych punktów kontrolnych. Ten plan ma zostać uchwalony do końca lutego.

Osiągnięty kompromis jest nieco mniejszy, niż domagała się strona ukraińska. Przypomnijmy, że w 2018 r. kwota wynosiła 200 tys. zezwoleń, ale została jednostronnie obniżona przez Warszawę do 160 tys. Odpowiednio Kijów zażądał zwrotu do poziomu 200 tys., powołując się na umowę stowarzyszeniową z UE, zgodnie z którą strony powinny powstrzymać się od działań pogarszających stosunki handlowe.

Lidia Baranowska, 18 lutego 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code